Darovací smlouva na nemovitost je právní dokument, kterým dárce bezúplatně převádí vlastnické právo k nemovitosti na obdarovaného. Pro platnost smlouvy musí darovací smlouva na nemovitost mít písemnou formu a podpisy stran musí být úředně ověřeny. K převodu vlastnického práva dochází až zápisem do katastru nemovitostí. Darování nemovitosti je tedy bezúplatný převod vlastnického práva k nemovitosti z dárce na obdarovaného na základě darovací smlouvy. Jedná se o častý způsob převodu nemovitostí mezi blízkými rodinnými příslušníky.
Základní náležitosti darovací smlouvy na nemovitost:
Identifikace smluvních stran:
Jméno, příjmení, datum narození (rodné číslo), adresa trvalého bydliště.
Přesná specifikace darované nemovitosti:
Katastrální území a obec, parcelní číslo (u pozemku), číslo popisné nebo evidenční (u stavby). U pozemků pozor na to, zda jde o pozemek stavební (pak se uvádí také „St“) a dále také pozor na to, zda stavba je či není součástí pozemku. Pokud je, pak stavba není samostatnou věcí, ale součástí pozemku a naopak. Smlouva to musí správně specifikovat. Špatné označení v tomto směru bude znamenat zamítnutí vkladu do katastru. U bytových jednotek pak pozor na zahrnutí také všech souvisejících podílů nejen na bytovém domě, ale také na pozemku pod domem a příp. dalších pozemcích, zj. těch, které jsou s jednotkou funkčně spjaty. Kromě toho je nutno odlišovat, zda jde o jednotku dle zákona o vlastnictví bytových jednotek nebo dle občanského zákoníku. Opět – špatná specifikace v tomto směru povede k zamítnutí vkladu do katastru. A co je důležité, tak přesnou specifikaci musí obsahovat také návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, který pro řízení před katastrálním úřadem potřebujete spolu s darovací smlouvou na nemovitost.
Prohlášení dárce a projev vůle darovat, ale také dar přijmout:
Uvedení, že dárce je vlastníkem nemovitosti a má právo s ní nakládat. Dostatečně určité vyjádření, že dárce takto specifikovanou nemovitost bezúplatně daruje obdarovanému a obdarovaný tento dar přijímá. Jedná se totiž o dvoustranné právní jednání.
Datum a místo podpisu smlouvy a úředně ověřené podpisy dárce a obdarovaného.
Další náležitosti:
Shora uvedené základní náležitosti jsou opravdu jen základní. Je vhodné pořešit ve smlouvě také případné příslušenství věci (u domů např. plot, sklep, studnu atp.). Pokud v domě či bytě dárce bydlí a i nadále chce bydlet, tak dostatečně určitě a jasně vymezit zřízení věcného břemene dožití pro dárce. Dále lze ve prospěch dárce zřídit např. také tzv. zákaz zcizení a zatížení, kdy zákaz zcizení znamená, že obdarovaný nesmí po dobu života dárce nemovitost prodat či darovat bez písemného souhlasu dárce. Obdobně zatížení pak cílí např. na zástavní právo, další věcné břemeno atp. Někdy se může řešit také příp. vyplacení sourozence obdarovaného (což ovšem není povinnost dle zákona, takže jde spíše o domluvu v rámci rodiny). Smluvní strany by si také měly vždy ověřit případné daňové povinnosti a to, zda jsou od daně z příjmu (darovací daně) osvobozeny či nikoliv. V případě, že je převáděna nemovitost ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů, kde se nachází rodinná domácnost manželů, musí druhý z manželů dát k převodu písemný souhlas. Opomenutí v tomto směru může v krajním případě znamenat i neplatnost smlouvy, a to přesto, že by smlouva prošla katastrem, protože katastrální úřad nezkoumá z hlediska platnosti smlouvy zdaleka vše.
Vklad do katastru nemovitostí:
K samotnému převodu vlastnického práva dochází až zápisem (vkladem) darovací smlouvy do katastru nemovitostí. Návrh na vklad je třeba podat na příslušném formuláři spolu s darovací smlouvou, a to na příslušný katastrální úřad podle nemovitosti.