Darovací smlouva na nemovitost – otázky a odpovědi
Darovací smlouva na nemovitost – otázky a odpovědi
Darovací smlouvou se převádí nemovitosti bezúplatně, nejčastěji v rámci rodiny.
Jaké jsou nejčastější otázky k tomuto typu smlouvy?
Pokud byste chtěli jakoukoliv z níže uvedených otázek probrat blíže anebo máte k danému tématu darovací smlouvy jinou otázku, naše kancelář je k dispozici k případné konzultaci – můžete nás kontaktovat.
Jak mám postupovat, pokud chci provést darování nemovitostí?
K úspěšnému převodu nemovitostí touto formou je nutná právně kvalitní darovací smlouva na nemovitost (dům, byt, pozemek) a její následný vklad do katastru nemovitostí spolu s návrhem na vklad vlastnického práva. Smlouva určená pro katastr musí mít ověřené podpisy (např. na CzechPointu), dokládá se katastrálnímu úřadu v jednom vyhotovení spolu s uvedeným návrhem.
Platí se darovací daň?
Darovací daň (daň z bezúplatného příjmu) se neplatí v případech osvobozených od daně. Jedná se o zákonem citované blízké rodinné příslušníky, které naleznete vyjmenované v odkazu v předchozí větě. Občas se chybuje v tom, že pod toto osvobození nespadá např. švagr nebo nepokrevní strýc či teta, daňové dopady jsou pak poměrně značné.
Kolik stojí vklad do katastru?
Od r. 2020 je poplatek za návrh na vklad katastrálnímu úřadu 2.000,- Kč. Darovací smlouva a návrh na vklad připravené advokátní kanceláří Vás přitom nevyjdou, zj. u online řešení, o nějak zásadně více, takže doporučujeme tuto variantu rozhodně zvážit. Poměrně často se stává, že katastrem neprojdou různě vyplněné obecné vzory stažené z internetu a klienti tak zbytečně přichází mj. i o zmíněný poplatek, krom všech problémů s tím spojených. Cenu příp. řešení online zjistíte jednoduše nezávazným dotazem – telefonicky či prostřednictvím webového formuláře. Spokojení klienti hovoří za nás – viz reference.
Máme volit darování za života nebo až dědické řízení?
Obojí má zcela jiné právní důsledky, které je, v případě nejistoty, vhodné probrat s ohledem na specifika toho kterého případu s advokátní kanceláří. Je třeba zvážit také vztahy v rodině. Faktem je, že dědictví je finančně náročnější, neboť se notáři platí stanovená procenta z hodnoty majetku v dědictví. Více k tomuto tématu viz také odkaz Darovací smlouva nebo dědictví.
Jak lze zajistit bydlení a jiné požadavky dárce?
Nejčastěji se spolu s darováním zřizuje pro dárce, kteří v domě či bytě chtějí dále bydlet, věcné břemeno – služebnost bydlení a užívání, a to bezplatně a do smrti dárců. Někdy také v kombinaci se zákazem převodu či zatížení nemovitostí po dobu života dárců, popř. s jinými podmínkami, jako např. výplatou sourozenců apod. Konkrétní možnosti a podmínky záleží vždy na specifikách daného případu a záměrů v rodině.
Lze darovat i nemovitost, která je zastavená bance?
Obecně lze, i když většinou je dobré získat souhlas banky, min. z hlediska případných závazků v úvěrové či zástavní smlouvě, popř. tento souhlas je nezbytný, pokud má banka sjednán i tzv. zákaz zcizení nemovitostí bez jejího souhlasu. U takových nemovitostí bývá ovšem problém se zřízením věcného břemene, pokud je příp. zvažováno. V případech kombinace daru s nemovitostí, která je, nebo má být, zastavena, se vždy poraďte s advokátní kanceláří.
Musím jako obdarovaný vyplatit sourozence?
Podle zákona nemusíte a není vyžadován ani souhlas sourozenců s darováním. Je to však otázkou vztahů a domluvy v rodině, často se tak fakticky v praxi činí. Více k tomuto tématu viz také odkaz Darovací smlouva a sourozenci.
Jakou záruku má smlouva od realitky, geodeta, znalce apod.?
Prakticky stejnou, jako vzor z internetu, který si klient vyplní laicky sám, tj. žádnou. Za platnost smlouvy a posouzení souvislostí s ní ručí pouze advokátní nebo notářská kancelář. Při hodnotě nemovitostí tak stojí rozhodně za zvážení, zda má smysl v podobných případech riskovat.
Lze dar odvolat?
Ve výjimečných případech ano, z důvodů tzv. nouze či nevděku. Přesný popis obou důvodů naleznete v odkazu odvolání daru pro nouzi či nevděk.
PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE
Naše kancelář poskytuje právní služby osobně v kancelářích ve Slavičíně, Valašských Kloboukách a Brumově-Bylnici – Zlínský kraj, ale fungujeme již řadu let i online prostřednictvím webu www.advokat-zlinsko.cz, a to pro klienty z celé ČR. Klient kontaktuje naši kancelář e-mailem, přes kontaktní formulář na webu, příp. telefonicky, zeptá se – zcela nezávazně, na postup, doporučení, podmínky a cenovou nabídku, kterou si pak může v klidu doma zvážit. Pokud se klientovi nabídka líbí, může ji využít a vše může proběhnout z pohodlí domova. K probrání jakékoliv souvislosti nebo dotazu slouží jak mailová, tak telefonická konzultace, která je samozřejmou součástí služby. Klient pak obdrží e-mailem hotové dokumenty, stačí vytisknout, podepsat a dále postupovat dle podrobných instrukcí, které obdrží spolu s těmito dokumenty.
Pokud byste chtěli jakoukoliv z výše uvedených otázek probrat blíže anebo máte k danému tématu darovací smlouvy jinou otázku, naše kancelář je k dispozici k případné konzultaci – můžete nás kontaktovat.
VÍCE INFORMACÍ V ODKAZU DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST ONLINE