PŘEVOD POLOVINY NEMOVITOSTI NA MANŽELKU - MANŽELA

 • Převod nemovitosti je možný obecně buď darovací nebo kupní smlouvou. U kupní smlouvy se vyplácí za převod nemovitosti kupní cena. darovací smlouvy jde o převod nemovitosti v rodině bez protihodnoty a právě tento typ smlouvy se tak využívá nejčastěji v případech bezúplatného převodu poloviny nemovitosti na manžela či manželku. Nejběžněji nastávají přitom především dvě situace:

 •  

  V první situaci má kupř. manžel výlučné vlastnické právo k celé nemovitosti, např. díky tomu, že nabyl tuto nemovitost darem nebo dědictvím od svých rodičů, popř. ji nabyl ještě před uzavřením manželství a následně chce, aby polovinu takové nemovitosti vlastnila také manželka. Může jít o např. byt či dům, ale může jít také např. o pozemek, na kterém chtějí oba manželé stavět rodinný dům, příp. jej využít obdobně jinak. V tomto případě lze uzavřít darovací smlouvu na ideální polovinu nemovitosti ve prospěch manželky. Samozřejmě takový krok by měl být dobře rozmyšlen, např. z hlediska důsledků pro případ budoucího rozvodu manželství. Obdobnou možností je rozšířit SJM formou notářského zápisu u notáře.

 •  

  V druhé situaci mají oba manželé nemovitost ve společném jmění manželů – SJM a kupř. manžel chce „svoji polovinu“ převést na manželku tak, aby byla výlučným vlastníkem nemovitosti, např. z důvodu vyloučení budoucích dědických nároků dětí z prvního manželství apod. V tomto případě darovat „svoji polovinu“ nelze, protože v SJM není žádná polovina, se kterou by se dalo volně nakládat, ale oba manželé vlastní celek. Řešením tak může být jen zúžení SJM formou notářského zápisu. Darovat by mohli případně jen oba manželé ze SJM např. dětem společně, ať již celek nemovitosti, anebo ideální podíl.

  Žádná z uvedených situací přitom nedopadá právně na příp. stav, který by měl souvislost s případným rozvodem manželství, kde by se vypořádání vlastnictví nemovitostí mělo zásadně dít především formou dohody o vypořádání společného jmění manželů.

 •  

  Darovací daň (daň z bezúplatného příjmu) se neplatí v případech osvobozených od daně, které naleznete ZDE. Mezi osoby osvobozené od této daně přitom manželé patří.

   

POKUD POTŘEBUJETE DAROVACÍ SMLOUVU

CHCETE SE NA COKOLIV ZEPTAT?

POTŘEBUJETE DAROVACÍ SMLOUVU?

ZAJÍMÁ VÁS POSTUP NEBO CENA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE ONLINE

TYTO KONZULTACE JSOU ZDARMA 

ONLINE CHAT

Online pro klienty z

celé ČR

Více jak  170  recenzí

Cena vč. DPH od

3.000 Kč

RECENZE

Vynikající
Na základě 84 hodnocení
Veronika Radošová
Veronika Radošová
Přišel mi dopis XXlet starý už jsem vůbec nevěděla že jsem si kdysi něco půjčovala a chtěli po mně zaplatit do 14ti dnů a tahle firma se o všechno postarala a za to jim patří velký dík,protože v dnešní době každý kouká sám na sebe a každý chce něco za něco a tohle mně velice mile překvapilo.Prostě děkuji
Martin Dyba
Martin Dyba
Rád bych poděkoval JUDr. Petru Hradilovi za vypracování kupní a darovací smlouvy s výmazem věcného břemene v jedné smlouvě a s vypracováním vkladu do katastru nemovitostí. Vše dopadlo na jedničku a ačkoliv jsem měl zprvu trochu nedůvěru k využití právních služeb jen prostřednictvím e-mailu a telefonu, mé obavy nebyly v tomto případě na místě. Jednání bylo velmi vstřícné, vše mi bylo podrobně vysvětleno. Služby této advokátní kanceláře mohu všem vřele doporučit.
Petr Holanek
Petr Holanek
Všem vřele doporučuji tuto advokátní kancelář. Povedlo se jim zachránit mi peníze a za to jsem jim velice vděčný!! Ještě jednou moc děkuji za pomoc!!
Filip Rataj
Filip Rataj
Práce AK je velice profesionální. Jejich reakce rychlé. Celý proces nám podrobně vysvětlili a díky jimi připraveným dokumentům proběhla veškerá administrativa hladce. Rozhodně mohu doporučit a v případě budoucích právních úkonů vím na koho se budu obracet. 100%.
Lucie Havlíková
Lucie Havlíková
Pan advokát byl velice ochotný, vše nám vysvětlil, zařídil a sepsal. Věnoval se nám i mezi vánočními svátky a po Novém roce vše jen dokončil podle našich požadavků. Mockrát děkujeme za rychlé a bezproblémové vyřízení přepisu nemovitosti a všem doporučujeme.
Miroslav Fučík
Miroslav Fučík
Chtěl bych poděkovat za perfektní vypracování darovací smlouvy.Na katastru nemovitostí proběhlo vše bez problémů.Advokátní kancelář určitě doporučuji.
Tomáš Červenka
Tomáš Červenka
SKVĚLÉ SLUŽBY! Po naší prosbě o rychlé vyhotovení smluv jsme byli ujištěni, že udělají maximum. Následně jsme vše, co jsme potřebovali, dostali ještě dříve, než bylo slíbeno a ve špičkové kvalitě. Doplňující dotazy obratem zodpověděli a přidali soupis následujícího postupu. Děkujeme a jednoznačně doporučujeme!

Moc děkuji za zpracování darovací smlouvy a návrh vkladu do katastru. Komunikace byla rychlá, věcná, profesionální. Cena skvělá. Na katastru bez problémů! Mohu jen vřele doporučit.
Tomáš Zeman, Středočeský kraj

Byli jsme s prací této AK maximálně spokojeni. Pracují rychle, profesionálně a za výbornou cenu. První darovací smlouvu jsme si udělali sami podle vzoru na internetu a byla katastrálním úřadem zamítnuta. Zbytečně jsme promarnili čas a peníze. Služby této AK všem vřele doporučuji.
Jana Dvořáková, Pardubický kraj

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ