KUPNÍ SMLOUVA NEMOVITOST ONLINE

Nemovitostí se rozumí např. dům, byt, garáž, chata, pozemek atp.

Informace k postupu u kupní smlouvy na nemovitost online níže.
Jde o online řešení, pokud nechcete riskovat s obecným vzorem smlouvy.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, naše kancelář je Vám online k dispozici.

Online pro klienty z

celé ČR

Více jak  180  recenzí

Cena vč. DPH od

3.000 Kč

VZORY KUPNÍCH SMLUV NA NEMOVITOSTI

Zvažte ovšem rizika spojená s pouze obecným vzorem smlouvy a zda raději nevyužijete převod nemovitosti odborně.
U hodnotných nemovitostí typu dům či byt nebo hodnotnější pozemky doporučujeme s obecným vzorem určitě zbytečně neriskovat.

CHCETE SE NA COKOLIV ZEPTAT?

POTŘEBUJETE KUPNÍ SMLOUVU?

ZAJÍMÁ VÁS POSTUP NEBO CENA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE ONLINE

TYTO KONZULTACE JSOU ZDARMA 

ONLINE CHAT

PROČ KUPNÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST PROSTŘEDNICTVÍM NAŠÍ AK ONLINE

ONLINE smlouva od advokáta
PRO KLIENTY Z CELÉ ČR
z pohodlí domova, DO 2 DNŮ

FÉROVÉ a předem jasné CENY
platba až obdržíte smlouvu
KLADNÉ RECENZE klientů níže

BEZ RIZIKA VZORŮ z internetu
ODBORNĚ a na míru
právně kvalitně a S JISTOTOU

NERISKUJETE na katastru
NÁVRH NA VKLAD součástí
KONZULTACE a návod součástí

CENY KUPNÍCH SMLUV NA NEMOVITOSTI ONLINE

Kupní smlouva na pozemek / pozemky s kupní cenou do 100 tis.
3.000 Kč

Kupní smlouva na dům nebo byt s kupní cenou cca 3 mil. Kč
4.500 – 5.000 Kč

cena včetně DPH, formuláře návrhu na vklad, konzultací a návodu, bez adv. úschovy

JAK FUNGUJE KUPNÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST ONLINE

1. Váš dotaz – nezávazně

Zeptáte se nás nezávazně online.
Uveďte, zda jste kupující či prodávající a jaká je kupní cena.

2. Informace od nás

Sdělíme Vám cenu a jaké informace jsou ke smlouvě potřeba.
Probereme s Vámi také Vaše dotazy.

3. Zpracování smlouvy

Pokud se rozhodnete pro smlouvu online, přichystáme ji pro Vás.
Spolu s návodem zašleme vše na Váš mail.

4. Platba a katastr

Uhradíte předem danou a pevnou odměnu až máte smlouvy u sebe.
V ceně je návod, konzultace a formulář návrhu na vklad.

advokat-zlinsko Mgr. Zdeněk Rumplík, JUDr. Petr Hradil
kupní smlouva nemovitost

potřebujete-li zkontrolovat návrh kupní smlouvy

Další informace k tématu kupní smlouva nemovitost naleznete níže.

Pokud nenajdete odpověď na Vaši otázku, zeptejte se nás, zdarma. 

RECENZE

Vynikající
Na základě 90 hodnocení
REAL PREMIUM s.r.o.
REAL PREMIUM s.r.o.
S advokátní kanceláři advokat-zlinsko.cz s panem Rumlíkem a panem Hradilem spolupracujeme jako realitní kancelář již přes 7 let a zrealizovali jsme desítky převodů nemovitostí a to včetně advokátních úschov kupních cen. Vše proběhlo rychle, profesionálně a bezpečně. Také oceňuji flexibilitu a ochotu k vícepracím v klientských změnách na smlouvách, včetně lidského výkladů znění zákonů a paragrafů. Doporučuji
Anna Kaderová
Anna Kaderová
Dobrý den, musím Vás pochválit, jsem velmi spokojená už hned zpočátku, kdy jste se věnoval mým e-mailům a nesčetným mým dotazům. Dnešní zpráva od Vás ohledně darovací daně a vše co k tomu náleží, je krásně srozumitelně napsaná, tudíž v nejbližších dnech se na vše zaměřím a budu postupovat dle vašich rad .Děkuji mnohokrát a mohu Vás doporučit případným zájemcům a to, advokat-zlinsko.cz/AK Mgr. Zdeněk Rumplik
Ivana Ruttenova
Ivana Ruttenova
Děkuji za perfektní servis a velmi rychlé interaktivní jednání. Kromě smlouvy a návrhu na vklad do KN obdržíte i sumu instrukcí a rad, takže vše hladce zvládnete. Tuto advokátní kancelář vřele doporučuji!
Svatopluk Hradil
Svatopluk Hradil
S advokátní kanceláří Mgr. Zdeněk Rumplík jsem velice spokojen. Při řešení mých problémů vždy pan doktor Petr ochotně a neodkladně poradí a následně věcně vše dotáhnou do potřebného konce . AK určitě doporučuji
Martin Zelený
Martin Zelený
Moc děkuji Advokátní kanceláři Zlínsko velice mě okamžitě pomohli v mém případů kdy mě přišel od soudu platební rozkaz v již promlčené věci. Velice rychlé jednání profi přistup k odvolání a hlavně jsem nemusel platit ani jedinou korunu. pokud mohu určitě doporučuji při řešení vašich podobných potíží. Moc díky . MARTIN
Martin Dyba
Martin Dyba
Rád bych poděkoval JUDr. Petru Hradilovi za vypracování kupní a darovací smlouvy s výmazem věcného břemene v jedné smlouvě a s vypracováním vkladu do katastru nemovitostí. Vše dopadlo na jedničku a ačkoliv jsem měl zprvu trochu nedůvěru k využití právních služeb jen prostřednictvím e-mailu a telefonu, mé obavy nebyly v tomto případě na místě. Jednání bylo velmi vstřícné, vše mi bylo podrobně vysvětleno. Služby této advokátní kanceláře mohu všem vřele doporučit.
Petr Holanek
Petr Holanek
Všem vřele doporučuji tuto advokátní kancelář. Povedlo se jim zachránit mi peníze a za to jsem jim velice vděčný!! Ještě jednou moc děkuji za pomoc!!

Služby této AK jsem využil již několikrát při řešení převodů nemovitostí. Velmi hodnotím profesionální práci, rychlé jednání, komunikaci, a také srozumitelný popis dalšího postupu. Oceňuji i rozumnou cenu. Mohu jen vřele doporučit.
Pavel Pačes, Středočeský kraj

Výborná spolupráce ze strany této AK při převodu nemovitosti. Profesionální vyhotovení kupní smlouvy a zajištění také advokátní úschovy, včetně provedení celým procesem. Velmi kladně hodnotím i cenu služby. Tuto kancelář rozhodně doporučuji.
Václav Kusák, Zlínský kraj

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ

Co musí obsahovat kupní smlouva na nemovitost, kupř. pozemek?

Jaké jsou podstatné náležitosti kupní smlouvy na nemovitost? A musí být úředně ověřený podpis?

Kupní smlouva na nemovitost musí být písemná a vyhotovení určené pro katastrální úřad musí mít úředně ověřené podpisy smluvních stran. Mezi základní povinné náležitosti patří přesná identifikace smluvních stran, tedy prodávajícího a kupujícího. Dále přesně vymezený předmět převodu v souladu s právními předpisy (zde nutno dávat pozor např. na to, zda stavba je či není součástí pozemku, jaké související podíly jsou součástí bytové jednotky nebo s ní spojeny apod.). A v neposlední řadě také samozřejmě závazek prodávajícího odevzdat nemovitosti kupujícímu a převést na něj vlastnictví a naopak závazek kupujícího přijmout nemovitosti a uhradit sjednanou kupní cenu. Tu je potřeba stanovit a vyřešit ideálně také způsob její úhrady. Toto jsou však jen základní náležitosti obecně jakékoliv darovací smlouvy. Důležitá jsou i další ujednání k právní ochraně té které strany. A jelikož jde o nemovitosti, doporučuje se rozhodně nespoléhat na obecné vzory takové smlouvy. Na návrhu na vklad podpisy ověřeny být nemusí a návrh může podat kterýkoliv z účastníků.

Jak sepsat kupní smlouvu o prodeji – koupi nemovitosti, např. pozemku?

Kdo připravuje – sepisuje, resp. může sepsat kupní smlouvu na nemovitost?

Kupní smlouvu na nemovitost si můžete sepsat příp. i sami, kupř. podle nějakého vzoru. K tomu se vyjadřujeme mj. i níže. Pokud však nechcete riskovat příp. problémy na katastru a zejména pak hodnotu nemovitosti jako prodávající či výši kupní ceny jako kupující, zj. pokud nemovitosti mají vyšší hodnotu (tj. jde např. o hodnotnější nemovitosti než kupř. drobné pozemky o malé hodnotě – kupř. dům, byt, chata, garáž, hodnotnější pozemek apod.), tak převodní smlouvy na nemovitosti s plnou odpovědností a garancí zpracovávají pouze advokátní kanceláře nebo notáři. Volit můžete buď osobní jednání, anebo některou z garantovaných online služeb některé z advokátních kanceláří. Posouzení rizik a toho, která varianta je, s přihlédnutím k hodnotě převáděných nemovitostí, pro vás vhodná a právně dostatečně jistá, je na uvážení každého.

Na co si dát pozor u kupní smlouvy na nemovitost?

K převodu nemovitosti formou prodeje – koupě potřebujete písemnou kupní smlouvu na nemovitost (např. dům, byt, garáž, chata, pozemek apod.). Dále také její následný vklad do katastru nemovitostí spolu s návrhem na vklad vlastnického práva. Ten musí být podán pouze ve formě stanoveného formuláře. Zásadní je období od podpisu smlouvy po úhradu kupní ceny (z pohledu prodávajícího) a po zavkladování smlouvy katastrálním úřadem (z pohledu kupujícího).

Kromě častých pochybení ve specifikacích nemovitostí či v problematicky, nedostatečně či neplatně sepsaných ujednání v rámci kupní smlouvy na nemovitost, si prodávající musí dát pozor na řadu dalších věcí. Jako např. průkaz energetické náročnosti budovy nebo na odpovědnost za skryté vady nemovitostí. A především pak na dostatečné zajištění převodu kupní ceny v časové návaznosti na vklad do katastru nemovitostí. Prodávající riskuje ztrátu vlastnictví nemovitostí, pokud by neměl dostatečně zajištěno obdržení kupní ceny. Nejvýhodnější pro prodávajícího je přijmout po podpisu kupní smlouvy kupní cenu a teprve poté vkládat smlouvu na katastr. Toto lze ve smlouvě právně dobře zajistit pomocí tzv. odkládací podmínky (s tím ale může mít problém kupující z hlediska naopak svého rizika), popř. využít advokátní úschovu.

Naopak kupující si musí dát pozor kromě taktéž řady jiných věcí, jako např. vad nemovitostí, především na dostatečné zajištění převodu kupní ceny v časové návaznosti na vklad do katastru nemovitostí. Ovšem přesně z opačného pohledu, než prodávající, neboť kupující riskuje ztrátu nemalé kupní ceny, pokud by neměl dostatečně zajištěno to, že katastr nemovitost řádně na něj po kupní smlouvě a úhradě kupní ceny skutečně přepíše. Nejvýhodnější pro kupujícího by bylo uhradit kupní cenu až po vkladu do katastru. Nicméně to je většinou problematické a rizikové naopak pro prodávajícího. Proto u hodnotnějších nemovitostí se rozhodně vždy doporučuje využití advokátní úschovy, která znamená jistotu právě především pro kupujícího. Uvolnění financí pro prodávajícího probíhá až poté, co zavkladování nemovitostí ve prospěch kupujícího proběhne řádně katastrem. Téma úschovy kupní ceny rozebíráme blíže např. v článku Kupní smlouva na nemovitost – kupní cena a úschova, kde srovnáváme také různé typy úschov – bankovní, notářskou a advokátní.

Kupní smlouva na pozemek – vzor.

Jak má vypadat kupní smlouva na část pozemku a geometrický plán?

Nicméně zvažte velmi dobře, zda použijete opravdu obecný vzor kupní smlouvy, přečtěte si poučení obsažené ve vzoru. Prodávající riskuje hodnotu nemovitosti a kupující riskuje výši kupní ceny. U nemovitostí typu dům nebo byt, popř. u hodnotnějších pozemků s obecným vzorem smlouvy nedoporučujeme určitě riskovat. Pokud jde pak o pozemky oddělené geometrickým plánem, pak to jsou složitější typy kupních smluv, u kterých se také velmi často chybuje. Katastrální úřady pak takové smlouvy často zamítají. Proto vzory v těchto případech určitě také nedoporučujeme.

Kupní smlouva nemovitost – cena. A kdo platí za sepsání kupní smlouvy?

U advokátních kanceláří jsou ceny smluvní. Proto se vyplatí zkusit vždy oslovit více advokátních kanceláří s dotazem na nezávaznou nabídku ceny za garantované zpracování konkrétní kupní smlouvy na nemovitost, samozřejmě spolu s návrhem na vklad do katastru. Následně můžete nabídky porovnat jak z hlediska ceny samotné, tak i z pohledu toho, jak na Vás třeba působí i vzájemná komunikace apod. Za sepsání kupní smlouvy platí advokátovi ten, kdo si tuto smlouvu objedná. Většinou to bývá tedy prodávající, nicméně vše je na domluvě smluvních stran a prodávající a kupující se mohou domluvit např. na tom, že se na nákladech za smlouvu budou podílet oba rovným dílem, popř. jinak. Obdobně to platí pro poplatek za vklad do katastru. Nicméně zvyklostí je, že tento platí kupující.

V naší AK neplatíte nic předem a cena za kupní smlouvu na nemovitost online je u nás příznivá a rozumná. A to při zachování stejné odpovědnosti jako v klasické „kamenné“ kanceláři. Nezávazně se nás můžete dotázat na podmínky a přesnou cenu a teprve pak se rozhodnout. V naší AK neplatíte nic předem. Nepožadujeme žádnou zálohu předem. Smlouvu platíte, až obdržíte hotové dokumenty.

Platí se daň z převodu – nabytí nemovitosti u kupní smlouvy na nemovitost?

Kupní, darovací nebo jaká smlouva, pokud jde o převod nemovitosti v rodině?

Rodinní příslušníci občas přemýšlejí jak „neplatit“ tu či onu daň – např. :

  • reálně si vyplácejí za hodnotu nemovitosti či její části (podílu) nějaké finanční prostředky, ale snaží se sepisovat formálně darovací smlouvu, aby se vyhnuli placení daně v souvislosti s převodem, nebo
  • naopak pro vyloučení možnosti odvolání daru se snaží sepisovat naoko kupní smlouvu za nějakou nízkou částku, nebo
  • namísto dohodnuté a reálně vyplácené kupní ceny či ceny za převod se snaží napsat do smlouvy naoko částku výrazně nižší (což se děje nejen mezi rodinnými příslušníky, ale mezi prodávajícím a kupujícím i obecně)

Pomíjí tím ovšem, mimo jiného, že smlouva může být v budoucnu označena i případně za neplatnou. Jednání tzv. naoko se v budoucnu vyplatit nemusí. Kromě toho každá smlouva má zcela jiné důsledky, strany mají vůči sobě jiné nároky a mohou také jiné nároky vůči sobě mít i případně do budoucna. Zjednodušeně platí, že pokud se vyplácí kupní cena, je to smlouva kupní. Pokud je převod bez jakékoliv protihodnoty, je to smlouva darovací.

Jaké jsou další časté otázky ke kupní smlouvě na nemovitost?

Časté otázky, ale také základní odpovědi na ně, k tématu kupní smlouvy na nemovitost naleznete v ODKAZU ZDE.

advokat-zlinsko Mgr. Zdeněk Rumplík, JUDr. Petr Hradil
kupní smlouva nemovitost

KUPNÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST ONLINE A PRO KLIENTY Z CELÉ ČR

KOUPĚ ČI PRODEJ NEMOVITOSTI BEZ RIZIKA PŘES ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ. JAK PROBÍHÁ ŘEŠENÍ ONLINE?

Kupní smlouvu na nemovitost vyřídíme rychle a online, většinou do 2 pracovních dnů, pro klienty z celé ČR, včetně přípravy návrhu na vklad smlouvy na převod nemovitosti do katastru nemovitostí. Každý rok řešíme stovky převodů nemovitostí pro klienty z celé ČR online.

Zeptáte se (telefonicky, mailem, přes kontaktní formulář) nezávazně na cenu v konkrétním případě kupní smlouvy na nemovitost. My Vám obratem odpovíme. Pokud se Vám nabídka bude líbit, pošlete mailem informace, které jsou k převodu nemovitosti potřeba a které Vám mailem sdělíme. Poté kupní smlouvu na nemovitost spolu s návrhem na vklad vypracujeme a pošleme i se všemi potřebnými průvodními informacemi k dalšímu postupu na Váš mail. Kupní smlouva na nemovitost obsahuje samozřejmě i hlavičku naší kanceláře, neboť ji zpracováváme podle konkrétního případu. Takže ji plně garantujeme tak, jakobyste využili službu v „kamenné“ advokátní kanceláři. Platba probíhá až poté, co obdržíte hotovou kupní smlouvu na nemovitost a návrh na vklad. Nemusíte nikam chodit osobně. Po celou dobu jsme Vám plně k dispozici i pro případné konzultace, mailem či telefonicky.

Právní kvalita, jistota a garance i po vkladu kupní smlouvy na nemovitost do katastru. Kupní smlouvu na nemovitost kompletně zpracováváme, obsahuje i hlavičku naší AK, a tedy za ni i ručíme.

KUPNÍ SMLOUVA NEMOVITOST – MÁTE JISTOTU PRÁVNĚ GARANTOVANÉHO ŘEŠENÍ ADVOKÁTEM

ZA NAŠI KUPNÍ SMLOUVU NA NEMOVITOST I ZA VKLAD RUČÍME. NAVRHNEME VAŠE PRÁVNÍ ZAJIŠTĚNÍ. U TÉTO KUPNÍ SMLOUVY NA NEMOVITOST NERISKUJETE, A TO ANI ZTRÁTU POPLATKU ZA VKLAD.

Narozdíl od různých vzorů s kupní smlouvou na nemovitost zpracovanou na míru od advokátní kanceláře neriskujete. Máte jistotu právně kvalitního řešení přesně pro daný případ. Dejte si pozor také na weby, u kterých v kontaktech nenajdete žádného konkrétního advokáta. Pouze notáři a advokáti za své smlouvy ručí a odpovídají – použití vzorových smluv z internetu je riziko.

Mnohdy může stačit i jen jedno slovo, jehož význam laik nemusí ani vnímat jako důležitý, a celá smlouva se posouvá do jiné roviny. U úplatných převodních smluv typu kupní smlouvy na nemovitost se kvůli „maličkostem“ a na první pohled „nepodstatným“ slovům občas naprosto zbytečně riskuje s obecnými vzory i v zásadních otázkách úhrady a splatnosti kupní ceny. Riskuje se tak jak možná ztráta vlastnictví nemovitostí, tak i ztráta naopak kupní ceny – financí, které představují často hodnotu i celoživotních úspor. Obecné vzory smluv neřeší níkdy specifika konkrétního případu, zatímco naše smlouvy jsou zpracovávány na míru konkrétnímu případu i klientovi. Často si smluvní strany nejsou při vyplňování různých obecných vzorů dostatečně vědomy ani řady zákonných povinností.

Nemovitosti jsou hodnotné a řešit chybu až zpětně je problém. Za naši kupní smlouvu na nemovitost i za vklad do katastru nemovitostí ručíme a odpovídáme. Pokud by kupní smlouva na nemovitost neprošla náhodou vkladem v katastru, upravíme vše tak, jak bude potřeba a navíc uhradíme za klienty celý nový poplatek! Takové ručení u žádného vzoru kupní smlouvy na nemovitost prostě nemáte. Poskytneme samozřejmě potřebný návod a poučení a v ceně máte také konzultace.

Navrhneme Vaše dostatečné právní zajištění, ať již jste kupující (zapracujeme např. prohlášení o odpovědnosti strany prodávající za právní či faktické vady nemovitostí, zajistíme, abyste bez problémů nabyli nemovitost, aniž byste riskovali ztrátu kupní ceny před zavkladováním do katastru atp.) nebo prodávající (upozorníme např. na odpovědnost za vady nemovitostí či na průkaz energetické náročnosti budovy, zajistíme, abyste obdrželi kupní cenu dříve, než bude probíhat vklad do katastru nemovitostí atp.).

kupní smlouvou na nemovitost zpracovanou na míru od advokátní kanceláře neriskujete, že vzor smlouvy nesprávně vyplníte a následně budete složitě řešit zamítavé rozhodnutí katastrálního úřadu. Nebo i to, že druhá strana Vám nebude chtít, nebo nebude moci, novou vkladuschopnou smlouvu třeba podepsat. Samozřejmě neriskujete ztrátu vlastnictví nemovitosti (prodávající) či kupní ceny (kupující). A také neriskujete ztrátu poplatku 2.000 Kč do katastru. Právně kvalitní kupní smlouva na nemovitost online Vás u naší kanceláře přitom nevyjde o příliš více.

KUPNÍ SMLOUVA NEMOVITOST – VZOR ANEBO PRÁVNĚ KVALITNÍ SMLOUVA BEZ RIZIKA?

VZORY JSOU RIZIKOVÉ. NEZPRACUJÍ VÁM ANI NÁVRH NA VKLAD

I sebelepší vzor kupní smlouvy na nemovitost je pořád jen obecný vzor a za výsledek se neručí vůbec nebo jen omezeně.

Každý převod nemovitosti i každá kupní smlouva na nemovitost mají svoje specifika. Vzor je z povahy věci vždy jen obecným návodem, ať je zpracován sebelépe a případně i právníkem (o vzorech z internetu na jednu A4 ani nemluvě). Internet je plný vzorů, za něž sice nezaplatíte buď vůbec nic, anebo jen symbolickou cenu, ale na druhou stranu buď za ně není ručeno vůbec, anebo jen omezeně. Tedy za vzor jako takový, ale již nikoliv za výsledek po nesprávném doplnění nebo za jeho nesprávné použití pro konkrétní situaci. V praxi jsou tyto záležitosti přitom bohužel opakovaně podceňovány. Pokud nastane problém, a to mnohdy i přes zavkladování smlouvy do katastru, je pozdě se snažit zjišťovat kde se stala ve smlouvě (u níž mnohdy záleží i na jednom slovu, jehož význam laik neodhalí) chyba. Snažit se pak takový problém řešit až nastane, znamená snažit se ho řešit bohužel pozdě. Nedoporučuje se proto stahovat obecné vzory smluv z internetu. U nemovitostí se vyplatí nechat si vypracovat smlouvu na míru od advokáta.

I vzor kupní smlouvy na nemovitost, který „projde“ katastrem, může být napadnutelný. Často se řeší bohužel problémy i ze smluv, které katastrem „prošly“ a především právě různé vzory smluv bývají rizikové. I „dobrý“ vzor můžete špatně vyplnit, něco opomenout atp. Ať již jde o soubory, které stáhnete a vyplňujete nebo o formuláře, do kterých doplňujete údaje a dokument se pak automaticky vygeneruje. Všimněte si, zda daný web (např. v obchodních podmínkách) upozorňuje, že nenese odpovědnost za škodu způsobenou použitím vzoru či formuláře anebo že nejde o právní službu. Ručit totiž jen za správnost vzoru nebo ručit i za výsledek, jsou právně diametrálně odlišné věci. Navíc žádný vzor smlouvy Vám, narozdíl od nás, nepřipraví také správný návrh na vklad. Přitom i kvůli chybě v návrhu na vklad kupní smlouvy na nemovitost katastry často předložené smlouvy zamítají.

Vcelku často se dozvídáme o případech, kdy klienti využili nějaký obecný vzor kupní smlouvy na nemovitost (ať již jako prodávající nebo jako kupující) nebo vyplnili nějaký generovaný formulář na internetu. Bohužel však žádný takový vzor ani formulář kupní smlouvy na nemovitost je neupozorní na možná rizika ani důležité souvislosti, které sami nepovažovali třeba vůbec za podstatné. „Garantovaný“ obecný vzor nebo formulář k převodu nemovitosti sami často špatně vyplní a katastr jim smlouvu vrátí. V tom lepším případě pak druhá strana je ochotná smlouvu napravit či opravit a je to také možné. V tom horším nastává ovšem značný problém, kdy jedna strana riskuje vysokou kupní cenu, druhá pak hodnotné nemovitosti! Jindy zase pominou zcela daňové, právní a jiné důležité souvislosti, na které je žádný vzor ani formulář neupozorní apod.

Tato rizika je třeba velmi dobře zvážit předem, protože nemovitosti mají nemalé hodnoty a tyto problémy by chtěl asi zpětně proto řešit málokdo. Vzor nebo formulář vyjde možná „jen“ na pár stovek nebo je dokonce někdy k dispozici i zdarma. Ale s ohledem na hodnoty nemovitostí jistota je naprosto nesrovnatelná oproti smlouvě zpracované na míru, u níž je garantován i výsledek. Nedoporučuje se proto stahovat obecné vzory smluv z internetu. U nemovitostí se vyplatí nechat si vypracovat smlouvu na míru od advokáta.

Obecně tedy při převodu nemovitosti máte možnost využít následující varianty, ke kterým připojujeme popis našeho názoru. Posouzení rizik a toho, která varianta je, s přihlédnutím k hodnotě převáděných nemovitostí, pro vás vhodná a právně dostatečně jistá, ponecháváme plně na vašem uvážení.

vzor z internetu zdarma

V tomto případě není ručeno vůbec za nic, přičemž problémy mohou nastat i až po vkladu do katastru.

vzor z jiného případu

Opět není ručeno vůbec za nic – to, že smlouva prošla někomu jinému katastrem, neznamená, že tomu tak bude i v daném případě.

vzor z internetu placený

Ručí se jen za vzor jako takový, a to pouze pokud je jeho autorem advokát, neručí se za výsledek, za správné doplnění, použití či za vhodnost pro specifika daného případu, což je podstatný rozdíl, vzor je navíc jen obecným základem. Platí to pro situace vzorů jak ke stažení a vyplnění, tak i automaticky generovaných formulářů.

smlouva na míru od advokátní kanceláře

Je ručeno komplexně za smlouvu zpracovanou na míru danému případu i za výsledek, klient je případně upozorněn i na vhodnost daného řešení včetně specifických ujednání, součástí služby jsou konzultace, poučení, návod atp. Smlouva obsahuje hlavičku advokátní kanceláře.

smlouva zpracovaná někým jiným

Opět není ručeno fakticky za nic, pokud je sami zpracovávají, když takové smlouvy nabízejí občas např. realitky, geodeti aj.

TO, ŽE KUPNÍ SMLOUVU NA NEMOVITOST „ZKONTROLUJE“ KATASTR NESTAČÍ

Platnost smlouvy lze napadnout i přesto, že byla zapsána do katastru. Tedy to, že kupní smlouva na nemovitost „projde“ katastrem, neznamená ještě jistotu. S ohledem na hodnoty nemovitostí se proto nemusí vyplatit riskovat se vzorem, byť by katastrem „prošel“.

Rozhodně nejde jen o to, zda katastr kupní smlouvu na nemovitost vrátí či zapíše na první pokus. K napadení platnosti kupní smlouvy na nemovitost může dojít i přes její zápis v katastru, a to i léta poté. Obsahem rozhodnutí katastrálního úřadu není prohlášení kupní smlouvy na nemovitost za platnou, ale pouze povolení vkladu. Narozdíl od laické a mylné představy katastrální úřad totiž nezkoumá z hlediska platnosti kupní smlouvy na nemovitost vše. Proto není vhodné vyplňování vzorů ani přepisování jiných smluv, které katastrem již „prošly“ někomu jinému. Aby totiž něco „jen prošlo“ katastrem není až takový problém, jako zajistit, aby to bylo platné a v pořádku i kdykoliv poté. Být pak zrovna tím, u koho se objeví i léta po zápisu nějaký zásadní problém, znamená hledat kvalitní právní pomoc často již pozdě.

Hodnoty nemovitostí bývají často vysoké, a proto nemá smysl riskovat se vzory kupních smluv na nemovitosti. Pokud podceníte právní detaily nebo podmínky v převodní kupní smlouvě na nemovitost, můžete přijít o nemovitosti či o peníze. A to nejen před samotným vkladem do katastru, ale případně i delší dobu po tom, co řádně vklad do katastru byl realizován. Dejte si také pozor na to, kdy jste osvobozeni jako prodávající od daně z příjmu (nezaměňovat s daní z převodu nemovitosti). Zjišťování této skutečnosti až po převodu může být finančně poměrně bolestnou zkušeností.

MÁTE JIŽ NÁVRH KUPNÍ SMLOUVY NA NEMOVITOST A CHCETE JEJ ZKONTROLOVAT?

Pokud máte již návrh kupní smlouvy na nemovitost předložený druhou smluvní stranou nebo realitkou, tak Vám ji můžeme zkontrolovat, upozornit na rizika a upravit ustanovení, která Vás budou lépe chránit.

DALŠÍ SLUŽBY …

V regionu doporučíme i související realitní, geodetické, finanční aj. služby, poskytneme advokátní úschovu kupní ceny u kupní smlouvy na nemovitosti. V regionu můžeme pomoci zajistit, zprostředkovat či doporučit prověřenou realitní kancelář, soudního znalce na znalecký odhad ceny nemovitosti, finančního poradce pro vyřízení hypotéky či úvěru nebo geodetickou kancelář.

ADVOKÁTNÍ ÚSCHOVA KUPNÍ CENY

Standardní možností je využití také advokátní úschovy. Ta je poskytována za zvýhodněných podmínek právě v případech, kdy AK připravuje pro klienta také kupní smlouvu na nemovitost. Jedná se o deponování kupní ceny na depozitním úschovním účtu advokátní kanceláře do doby splnění podmínek stanovených ve smlouvě. K tomu viz blíže tento příspěvek.