Darovací daň u nemovitostí a osvobození od daně darovací
Darovací daň u převodu nemovitosti
a osvobození od daně darovací
DAROVACÍ DAŇ – DAŇ Z BEZÚPLATNÉHO PŘÍJMU
publikováno 2022
Daň darovací – daň z bezúplatného příjmu (plnění) je od 1.1.2014 upravena v zákoně o daních z příjmů (dříve zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí) a touto daní je zdaňováno mimo jiné (tedy nejenom) bezúplatné nabytí majetku z dárce na obdarovaného prostřednictvím darovací smlouvy. Nejčastěji se řeší v souvislosti s darovací smlouvou na nemovitost.
Poplatníkem daně je obecně nabyvatel majetkových hodnot (nejčastěji, pokud jde o písemné darovací smlouvy, pak nemovitostí), tedy obdarovaný. Předmětem daně darovací je bezúplatné nabytí příjmů (plnění, majetku včetně nemovitostí) na základě právního úkonu, a to bez poskytnutí protihodnoty či protiplnění. U nemovitostí se základ daně odvíjí mj. od hodnoty nemovitostí určené znaleckým posudkem.
Pokud je předmětem daně darovací jiný majetkový prospěch, jehož obsahem je opětující se plnění na dobu neurčitou, dobu života nebo na dobu delší pěti let (typicky např. osobní věcné břemeno práva bydlení a užívání v darovaných nemovitostech), rozumí se touto cenou pětinásobek ceny ročního plnění.
Daňové přiznání k dani darovací (dani z bezúplatného příjmu) se podává do 1.4. následujícího kalendářního roku od nabytí nemovitostí, v rámci tedy standardního daňového přiznání k dani z příjmu.
Výše daně darovací je shodná s daní z příjmu, tj. 15% u fyzických osob a 19% u právnických osob.
OSVOBOZENÍ OD DANĚ Z BEZÚPLATNÉHO PŘÍJMU – DAROVACÍ DANĚ
Pokud jde o osvobození od daně z bezúplatného příjmu – osvobození od darovací daně, je zachováno toto osvobození (dříve tzv. osoby v I. a II. příbuzenské skupině) tak, že jsou mj. osvobozeny bezúplatné příjmy:
- od příbuzného v linii přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci atp.) a
- v linii vedlejší, pokud jde o :
– sourozence
– strýce, tetu
– synovce, neteř
– manžela
– manžela dítěte (zeťové a snachy), dítěte manžela
– rodiče manžela nebo manžela rodičů
– a dále od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou (typicky druh a družka, pokud splňují tyto zákonné předpoklady)
Všimněte si mj. např., že zde chybí někteří rodinní příslušníci, u kterých smluvní strany často podceňují možnou vysokou daňovou povinnost, jako např. bratranci, sestřenice, švagři, švagrové apod. Pozor také na osvobození např. ve vztahu daru strýc a teta synovci či neteři, kdy se např. ze strany pokrevního strýce (bratr rodiče obdarovaného) dar považuje za osvobozen, zatímco ze strany do rodiny „přivdané“ tety nikoliv, či naopak. K otázce osob sešvagřených viz např. odkaz Darování ze SJM sourozenci jednoho z manželů.
V případech osvobození od daně darovací není třeba znalecký posudek na ocenění hodnoty nemovitostí. K tomu doporučujeme mj. i následující odkaz.
U spolužijících osob je třeba zpozornět, neboť se požadují v praxi různé podmínky pro prokázání této skutečnosti a tohoto vztahu (čestné prohlášení, příp. svědci, anebo doklady ohledně plateb v rámci společné domácnosti atp.).
VÍCE INFORMACÍ – ODKAZ DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST