Nájemní smlouva – smlouva o nájmu | advokat-zlinsko.cz
Close
PRÁVNÍ SLUŽBY A SMLOUVY ONLINE
Mgr. Zdeněk RUMPLÍK

advokát

JUDr. Petr HRADIL

právník

Nájemní smlouva – smlouva o nájmu

 

NÁJEMNÍ SMLOUVA NA BYT, PROSTORY K PODNIKÁNÍ, PACHT

 

 

CHCETE SE NA COKOLIV ZEPTAT?

ZAJÍMÁ VÁS POSTUP NEBO CENA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE ONLINE 

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

 

telefonicky 608 979 055

sekretariat@advokat-zlinsko.cz

online chat na webu

 

 

 

 

ONLINE PRÁVNÍ SLUŽBA

PRO KLIENTY Z CELÉ ČR

Z POHODLÍ DOMOVA, DO 2 DNŮ 

 

LEVNÉ A PŘEDEM JASNÉ CENY

PLATBA AŽ OBDRŽÍTE SMLOUVU

KLADNÉ RECENZE KLIENTŮ NÍŽE

 

BEZ RIZIKA VZORŮ Z INTERNETU

ODBORNĚ A NA MÍRU

PRÁVNĚ KVALITNĚ A S JISTOTOU

KONZULTACE SOUČÁSTÍ 

 

 

 

CENY VYBRANÝCH SMLUV

Nájemní smlouva na byt 3.000 Kč

cena včetně DPH a konzultací

 

 

 

Pokud podceníte právní detaily, zajištění nebo podmínky v nájemní smlouvě, můžete mít posléze problémy s vymožením nájemného, s vyklizením předmětu nájmu nebo ve sporu s druhou smluvní stranou, a to zejména ohledně skončení nájemního vztahu. Nespoléhejte na obecné vzory nájemní smlouvy stažené z internetu.

 

TIP pro pronajímatele: Rozhodně si vždy potenciálního nájemce prověřte předem min. zda není zapsán v INSOLVENČNÍM REJSTŘÍKU, a také zda nemá EXEKUCE.

 

 

ODKAZY K NÁJEMNÍ SMLOUVĚ

Nájem bytu či domu

Nájem nebytových prostor k podnikání

Pachtovní smlouva

Nájem a výpověď z nájmu

 

 

Recenze

Petr HolanekPetr Holanek
14:35 19 Mar 24
Všem vřele doporučuji tuto advokátní kancelář.Povedlo se jim zachránit mi peníze a za to jsem jim velice vděčný!!Ještě jednou moc děkuji za pomoc!!
Filip RatajFilip Rataj
07:20 08 Mar 24
Práce AK je velice profesionální. Jejich reakce rychlé. Celý proces nám podrobně vysvětlili a díky jimi připraveným dokumentům proběhla veškerá administrativa hladce. Rozhodně mohu doporučit a v případě budoucích právních úkonů vím na koho se budu obracet. 100%.
Lucie HavlíkováLucie Havlíková
20:51 16 Feb 24
Pan advokát byl velice ochotný, vše nám vysvětlil, zařídil a sepsal. Věnoval se nám i mezi vánočními svátky a po Novém roce vše jen dokončil podle našich požadavků. Mockrát děkujeme za rychlé a bezproblémové vyřízení přepisu nemovitosti a všem doporučujeme.
Tomáš ČervenkaTomáš Červenka
12:40 26 Jan 24
SKVĚLÉ SLUŽBY! Po naší prosbě o rychlé vyhotovení smluv jsme byli ujištěni, že udělají maximum. Následně jsme vše, co jsme potřebovali, dostali ještě dříve, než bylo slíbeno a ve špičkové kvalitě. Doplňující dotazy obratem zodpověděli a přidali soupis následujícího postupu. Děkujeme a jednoznačně doporučujeme!
Karolina KvitovaKarolina Kvitova
19:58 15 Nov 23
Po cetbe recenzi jsem nic jineho nez skvele sluzby neocekavala, ale realita prekonala veskera ma ocekavani - rychlost, ochota a automaticke upozorneni na souvislosti, ktere bezny obcan nevi (nebo je nedomysli), me temer sokovaly. ;)Mockrat dekuji panu Hradilovi a priste uz jedine do teto AK!
Ivana PerutkovaIvana Perutkova
07:35 26 Oct 23
Využila jsem služeb souvisejících s darovací smlouvou. Naprostá spokojenost - rychlost, srozumitelnost, profesionalita, příznivá cena. Můžu jen doporučit.
hana musilovahana musilova
16:17 10 Oct 23
Obrátila jsem se znovu na tuto advokátní kancelář. Zpracování darovací smlouvy bylo opět rychlé a precizní. Zápis do katastru proběhl v naprostém pořádku. Tuto advokátní kancelář vřele doporučuji.
Jiří VálekJiří Válek
12:54 27 Sep 23
Ing. Jiří Válek, MBA, Hrdějovice, okr. České BudějovicePro vypracování darovací smlouvy jsem si na základě vynikajících referencí vybral tuto AK. Jelikož jsem požadoval zřízení věcného břemene byla práce na DS složitější a především náročnější na vzájemnou komunikaci. To co již bylo napsáno v předcházejících referencích mohu z mé osobní zkušenosti zcela potvrdit.Zejména pak musím vyzdvihnout to, že přidanou hodnotu vidím v přístupu k poradenství, jehož rozsah AK nijak neomezuje a ani navíc neúčtuje. Její vysoce profesionální a vstřícný přístup mne velice mile překvapil. Mohu jen a jen doporučit využít služby této AK. Děkuji za spolupráci.
MONI KaMONI Ka
10:46 26 Sep 23
Skvělé, rychlé, příjemné,ochotné a profesionální jednání, smlouvy připraveny obratem, porada po telefonu, vždy byl pan JUDr. k dispozici, rovné a přímé jednání. Příjemné vystupování. 100% spokojenost, Doporučuji. Monika Samarova
BolidBolid
10:34 22 Sep 23
Potřeboval jsem vyřešit zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví pozemku + návrh na vklad do katastru - vše proběhlo rychle a hladce, jsem moc spokojený. Doporučuji, perfektní komunikace a ochota
Lenka KubickovaLenka Kubickova
10:57 16 Aug 23
Tuto Advokátní kancelář můžu vřele doporučit!! Osobní přístup pana doktora Hradila a vstřícnost mě velmi mile překvapila. To se dnes opravdu jen tak nevidí.Děkuji ještě jednou za pomoc a konečné pozitivní rozhodnutí. Můžu všem jen doporučit!
Marcela BarošováMarcela Barošová
11:08 15 Jun 23
Tuto Advokátní kancelář můžu vřele doporučit. Vymáhala jsem sama pohledávku z mého podnikání od dlužníka skoro 6 měsíců a marně. Až po oslovení AK začal dlužník reagovat a dnes máme konečně vše doplaceno. Osobní přístup pana doktora Hradila a vstřícnost se dneska jen tak nevidí. Veškeré náklady do doby vymožení dluhu šly na vrub AK. Děkuji, že jste. Můžu všem .jen doporučit. Barošová Marcela, prádelna BLANKYT
AvaAva
10:23 26 May 23
Mám výbornou zkušenost s panem doktorem Hradilem, u kterého jsem si nechávala kontrolova kupní smlouvu na nemovitost. Pan doktor mi obratem odpověděl, smlouvu zkontroloval do 2 dnů, a poté jsme si ještě dvakrát volali. Při telefonátech mi vše jako laikovi vysvětlil, jaké situace mohou nastat a příklady z praxe. Za mě skvělá služba a výborná spolupráce. Doporučuji
Vendy _Vendy _
15:47 12 Apr 23
Předmětem spolupráce byla příprava Darovací smlouvy jako podklad pro změnu vlastníka v katastru nemovitostí. Služba je sice on-line, ale nijak nepostrádá na kvalitě. Již při prvním kontaktu jsme dostali maximum informací a návod, jak postupovat, taktéž na závěr. Samotná smlouva byla hotova rychle a precizně. Vše dopadlo výborně. Poměr cena/výkon je skvělá. Předala jsem doporučení známým.
Martin ŠkolníkMartin Školník
09:26 08 Apr 23
Po několika špatných zkušenostech jsme konečně našli skvělou AK zastoupenou JUDr. Hradilem. Jeho přístup byl vždy vstřícný, trpělivý a ochotný řešit problém. S čistým svědomím mohu všem vřele doporučit.
Markéta AdamovičováMarkéta Adamovičová
17:54 29 Mar 23
Z naší strany velká spokojenost. Darovací smlouva připravena do druhého dne, vše podrobně vysvětleno, drobné úpravy ve smlouvě provedeny obratem. Cena velmi příjemná. Osobní přístup velmi vstřícný. Jednoznačně doporučuji a AK děkuji za pomoc.
Arnošt NovotnýArnošt Novotný
14:39 08 Mar 23
Potřebovali jsme vyřešit převod majetku na naše dvě dcery.Raději jsme neriskovali a nezkoušeli si smlouvu napsat sami.A udělali jsme dobře - tato AK se ukázala jako velice profesionální, operativní a vstřícná. Během pár dní jsme měli smlouvu, ušetřili nám peníze při zápisu do katastru , kde mimo jiné nevznikly žádné potíže s přepisem. Opravdu doporučujiNovotná Soňa
Martina PipolyováMartina Pipolyová
14:30 21 Feb 23
Společnost mohu jen doporučit. Řešila jsem problém těsně před Vánoci minulého roku, ochotně mi se vším vyšli vstříc i před nadcházející dovolenou.Jako výhody mohu vypíchnout online vyřízení, rychlou komunikaci, vstřícnost a ochotu. Doufám, že advokáta nebudu znovu potřebovat, ale pokud ano, určitě se opět obrátím na pana Mgr. Rumplíka.
js_loader

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
  Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí poučení.  ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?
  NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE
  tel. 608 979 055 | Online chat | sekretariat@advokat-zlinsko.cz

   

  Advokátní kancelář zpracuje a připraví právně kvalitní dokumenty, které poskytnou jistotu platnosti těchto právních listin a právně erudovaného zajištění podstatných požadavků a nároků:

   

  smlouvu o nájmu bytu
  smlouvu o podnájmu bytu
  smlouvu o nájmu nebytových prostor určených k podnikání
  smlouvu o nájmu rodinného domu
  smlouvu o nájmu pozemků
  pachtovní smlouvu pro zemědělské pozemky

   

   

  Běžný občan nemusí ve smlouvě přikládat význam určité části, jejíž absence nebo špatná formulace pak může znamenat zásadní chybu, kterou již nelze napravit. U nájemních smluv se poměrně často vyskytují různé obecné vzory či již jednou vytvořené jiné smlouvy, které jsou však přepisovány nebo vyplňovány i s podstatnými právními chybami, chybějícími zajištěními, neplatnými ujednáními či se zastaralou právní úpravou, která již neodpovídá aktuálnímu znění zákona. Pozor mj. také na povinnost v zákonem vyjmenovaných případech nájemních vztahů předat průkaz energetické náročnosti budovy. Jednou kvalitně vytvořenou vzorovou nájemní či pachtovní smlouvu lze přitom používat i do budoucna pro další případy, tedy jedná se často jen o prvotní investici do takové smlouvy. Jednou za čas však i přesto se doporučuje nechat si takové smlouvy zrevidovat, neboť právní systém, ale i postoje soudní judikatury, se v průběhu času občas poměrně zásadně mění.

   

   

  NÁJEMNÍ SMLOUVA NA BYT ČI DŮM, NEBYTOVÉ PROSTORY URČENÉ K PODNIKÁNÍ A PACHTOVNÍ SMLOUVA

   

   

   

  Co vše musí být v nájemní smlouvě na byt či dům?

   

  Nájemní smlouva musí určitě obsahovat označení pronajímatele a nájemce a přesný popis předmětu nájmu, ať již jde o byt či dům. Dále dobu trvání nájmu pokud má být sjednán nájem na dobu určitou, jinak by šlo o nájem na dobu neurčitou. Pokud zatím s nájemcem nemáte zkušenost, určitě doporučujeme sjednat nájem na dobu určitou, např. půl roku či rok maximálně, a posléze příp. prodloužit nájem dodatkem. Také je vhodné si nájemce prověřit min. v insolvenčním rejstříku a rejstříku exekucí.

   

  Důležité je také přesně si dohodnout výši nájemného a záloh za služby spojené s nájmem, jako elektřina, plyn, vodné a stočné apod. Zde je třeba myslet na to, že ve vyúčtováních od správců bytových domů bývají zahrnuty i platby do fondu oprav, které nelze na nájemce přenášet v rámci záloh na služby a tyto částky musí být zohledněny již příp. ve výši sjednaného nájemného samotného. Vhodné je pořešit také způsob vyúčtování služeb a přesnou splatnost nájemného. Smluvně lze řešit také příp. inflační doložku, popř. si domluvit tzv. jistotu – kauci, nicméně ta má následně pak pravidla v rámci jejího vyúčtování, se kterými je nutno počítat.

   

  Laicky sepisované smlouvy obsahují často různá ujednání, která však nemusí být platná, protože nájemce v řadě ohledů chrání zákon a nelze sjednat některé podmínky nájmu méně výhodně, než jak stanoví občanský zákoník. Většinou se to týká kratších výpovědních lhůt nebo vůbec podmínek pro jednostranné ukončení nájmu ze strany pronajímatele, nebo různých zákazů pokud jde např. o trvalé bydliště, chov domácích mazlíčků apod. Práva a povinnosti ve smlouvě tak je třeba sjednávat s ohledem na zákonná ustanovení. Nájemní smlouva by měla obsahovat také základní pravidla pro běžnou údržbu a opravy, opět s přihlédnutím ale k zákonným pravidlům, která např. řeší co se rozumí drobnou opravou apod.

   

   

  Jaký je rozdíl mezi nájmem, pronájmem a podnájmem?

   

  Nájem a „pronájem“ jsou prakticky totožné pojmy a vztahují se k uvedené nájemní smlouvě, kterou vlastník nemovitosti jako pronajímatel tuto pronajímá nájemci k užívání za úplatu. Podnájmem se pak rozumí situace, kdy nájemce dále podnajme stejnou nemovitost nebo její část dalšímu uživateli – podnájemci. Pojmy nájem a podnájem jsou v laické praxi běžně zaměňovány, přitom mají úplně jiná pravidla. Pozor na případná ujednání v nájemní smlouvě, která podnájem mohou zakazovat. Podnájem je často využíván např. u družstevních bytů, kdy vlastníkem bytu je bytové družstvo a „vlastník“ vlastní pouze družstevní podíl, se kterým je spojeno jeho vlastní právo nájmu bytu, tudíž pokud byt chce dát dále do užívání, sjednává podnájemní, nikoliv nájemní smlouvu. Zde pozor na příp. podmínky bytového družstva v rámci stanov a samotné nájemní smlouvy s bytovým družstvem (souhlas s podnájmem či poplatek za schválení atp.).

   

   

   

  Co patří do nájemného u bytu? Které služby platí pronajímatel a které nájemce?

   

  Je potřeba rozlišovat mezi nájemným samotným, jako částkou, kterou má pronajímatel jako úplatu za poskytnutí nájmu a zálohami za služby spojené s nájmem. Těmi mohou být např. zálohy na energie – elektrická energie, topení, vodné a stočné, odvod komunálního odpadu, osvětlení či úklid společných částí bytového domu, provoz výtahu apod. Naopak nelze na nájemce přenášet platby jako je odvod – příspěvek do fondu oprav či správu nebo pojištění celého domu.

   

   

  Kdo hradí drobné opravy v bytě?

   

  Doporučujeme prostudovat si minimálně Nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu.

   

   

  Co je to pacht? Jaký je rozdíl mezi nájmem a pachtem?

   

  Pachtovní smlouvou přenechává propachtovatel (jakoby „pronajímatel“) určitou věc k dočasnému užívání a požívání pachtýři (jakoby „nájemce“), za což náleží pachtovné (jakoby „nájemné“). Tato smlouva má řadu jiných pravidel, než nájemní smlouva. Propachtovat lze takto typicky např. podnik – závod, popř. provoz nějakého podniku (např. restaurace), ale nejčastěji se lze s touto smlouvou setkat v případě tzv. zemědělského pachtu, kdy zemědělská společnost si propachtovává (jakoby „pronajímá“) pozemky, nejčastěji ornou půdu či trvalý trvaní porost, za tím účelem, aby jej užívala, ale také na něm hospodařila a brala z toho užitky (= požívání), tj. např. měla výnos z pěstování zemědělských plodin. V takovém případě se tak nejedná o nájem pozemku, ale o pacht pozemku. Zjednodušeně tak nájem umožňuje nájemci věc pouze užívat, ale pacht opravňuje pachtýře i k požívání, tedy aby z dané věci pobíral užitek či výnos.

   

  PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE

   

  Darovací smlouva

  Kupní smlouva

  Kontrola smlouvy

  Převody nemovitostí

  Spoluvlastnictví

  Uznání dluhu

  Vymáhání pohledávek

  Exekuční návrh

  Platební rozkaz

  Upomínka - vzor

  Nájemní smlouva

  Právní služby - firmy

  Právní služby - reality

  Obchodní smlouvy

  Rozvod a SJM