advokát
právník
kdy majitelé nemovitostí potřebují průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)
dá se vyhnout energetickým štítkům? Otázky a nejasnosti
kvůli energetickým štítkům budov padly první pokuty
kontroly energetických průkazů zpřísňují
energetický štítek od 1.1.2016
Energetický průkaz na dům či byt povinně … zpozornět by měl každý, kdo chce prodávat nebo pronajímat budovu, dům, byt či nebytový prostor, neboť se ho dotýká zásadní zákonná povinnost, a to pod nemalými sankcemi v případě nesplnění.
Podle novely č. 318/2012 Sb. zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií je od 1.1.2013 povinný tzv. průkaz energetické náročnosti budovy nejen u všech novostaveb (ve fázi projektu) a rozsáhlejších rekonstrukcí (při změně na více než 25% celkové plochy obálky budovy – např. z hlediska zateplení), ale i u prodeje budovy nebo její ucelené části (např. bytové jednotky), tedy včetně starších domů a bytů a dále také při pronájmu budovy. Jedná se o obdobu energetických štítků elektrospotřebičů ukazující, jak je budova energeticky náročná (vytápění, chlazení, větrání, ohřev vody, osvětlení). Tento průkaz je povinný dále např. od 1.1.2016 také při pronájmu ucelené části budovy (bytu či nebytového prostoru), včetně družstevních domů.
Průkazy zpracovávají energetičtí specialisté, jejichž seznam lze nalézt mj. na webu Ministerstva průmyslu a obchodu. Průkaz platí 10 let anebo do provedení větší změny dokončené stavby, příp. do provedení změny způsobu vytápění, chlazení nebo přípravy teplé vody v budově.
Problematické může být získání tohoto průkazu zj. u starších budov bez projektové dokumentace. Problémy v praxi může působit i to, že tento průkaz je potřeba od uvedeného data i v případech společenství vlastníků jednotek (SVJ), kdy se převádí např. jedna z bytových jednotek, které jsou umístěny v domě, tvořícím toto SVJ. Výjimku tvoří případ, kdy vlastníkovi jednotky nebude na písemné vyžádání ze strany příslušného orgánu SVJ průkaz předán, pak jej může nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za uplynulé tři roky. U bytových domů se přitom průkaz má vydávat pro celou budovu a nikoliv pro samostatné byty – vlastníkům jednotek tak postačí průkaz na celou budovu. Poskytnout ho v tomto případě vlastníkovi bytu by měl tedy na vyžádání správce domu či příslušné SVJ nebo bytové družstvo.
Energetický průkaz není potřeba mj. u staveb pro rodinnou rekreaci, u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2 a u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok. Průkaz není potřeba při darování nemovitosti, při dědění ani např. při vypořádání SJM, byť vlastnictví přechází či se převádí na jinou osobu. Dále také průkaz se neopatřuje při prodeji nebo pronájmu budovy nebo ucelené části budovy, pokud se tak obě strany písemně dohodnou a jde o budovu, která byla vystavěna a poslední větší změna dokončené budovy na ní byla provedena před r. 1947.
Pokud se na vlastníka budovy či SVJ vztahuje povinnost mít opatřený energetický průkaz a toto nebude zajištěno, pokuta hrozí až do výše 100.000,- Kč. Je-li povinnou osobou ovšem právnická osoba, podnikající fyzická osoba či SVJ, může být výše sankce dokonce až do 5 mil. Kč.
Povinností vlastníka budovy či SVJ je mj. průkaz nechat zpracovat, předložit možnému kupujícímu budovy nebo ucelené části budovy před uzavřením kupní smlouvy a možnému nájemci budovy nebo ucelené části budovy před uzavřením nájemní smlouvy a nejpozději při podpisu těchto smluv průkaz kupujícímu či nájemci také předat. Dále také povinnost uvedení ukazatelů energetické náročnosti podle průkazu v informačních a reklamních materiálech (tj. např. u i inzerce prodeje či pronájmu nemovitosti) za zákonem stanovených podmínek. Obdobné povinnosti se za podmínek zákona vztahují také na vlastníky jednotek (bytových či nebytových). Průkaz musí být přitom fakticky vyhotoven a skutečně předán, nestačí jen když se do smlouvy napíše formální ustanovení o tom, že průkaz předán byl, ačkoliv se tak případně nestalo. Průkazy eviduje Ministerstvo průmyslu a obchodu a kontrolu jejich vyhotovení provádí Státní energetická inspekce.
Recenze
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí poučení.
PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE
Reklamní agentura Design 88