Close

Darovací smlouva na nemovitost – vzor. Darování nemovitosti online

 

Darovací smlouva na nemovitost – vzor zdarma: Darovací smlouva – nemovitost, vzor.doc
(aktualizováno advokátní kanceláří v r. 2019)


Přečtěte si ale pozorně poučení obsažené k tématu darování nemovitosti přímo ve vzoru smlouvy, a také min. následující text a použití vzoru konkrétně u převodu nemovitostí, a to zj. těch hodnotnějších, velmi dobře zvažte!

 

 

DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST

ONLINE, LEVNĚ, NA MÍRU A PRÁVNĚ KVALITNĚ S GARANCÍ

ANEB DŮVODY PROČ NERISKOVAT S RŮZNÝMI VZORY NEBO FORMULÁŘI

 

1. Narozdíl od různých vzorů se smlouvou zpracovanou na míru od advokátní kanceláře neriskujete. Máte jistotu právně kvalitního řešení přesně pro daný případ. Dejte si pozor také na weby, u kterých v kontaktech nenajdete žádného konkrétního advokáta. Pouze notáři a advokáti za své smlouvy ručí a odpovídají použití vzorových smluv z internetu je riziko.

 

2. Nemovitosti jsou hodnotné a řešit chybu až zpětně je problém. I vzor, který “projde” katastrem, může být napadnutelný. Často se řeší bohužel problémy i ze smluv, které katastrem “prošly” a především právě různé vzory smluv bývají rizikové.

 

3. I “dobrý” vzor můžete nesprávně použít, vyplnit, něco opomenout atp. Ať již jde o soubory, které stáhnete a vyplňujete nebo o formuláře, do kterých doplňujete údaje a dokument se pak automaticky vygeneruje. Všimněte si v takových případech, zda daný web (např. v obchodních podmínkách) upozorňuje, že nenese odpovědnost za škodu způsobenou použitím vzoru či formuláře anebo že nejde o právní službu. Ručit totiž jen za správnost vzoru nebo ručit i za výsledek, jsou právně diametrálně odlišné věci. I zde platí tedy, že použití vzorových smluv z internetu je riziko.

 

4. Za naši smlouvu, vklad i za výsledek ručíme a odpovídáme. Poskytneme samozřejmě potřebný návod a poučení a v ceně máte také konzultace.

 

5. Smlouvy online zpracováváme za velmi příznivé “internetové” ceny, při zachování stejné odpovědnosti jako v klasické “kamenné” kanceláři, které provozujeme dvě. Nezávazně se nás můžete dotázat na podmínky a cenu a teprve pak se rozhodnout. Nepožadujeme žádnou zálohu předem – smlouvu platíte, až obdržíte hotové dokumenty.

 

6. Darování nemovitosti vyřídíme rychle a online, do 2 dnů, pro klienty z celé ČR.

 

 

 

Viz sekce REFERENCE, např. :

S touto kanceláří jsme byli maximálně spokojeni a doporučujeme ji. Obrátili jsme se na ni poté, co nám smlouvu na převod nemovitosti odmítl katastrální úřad. Vyplnili jsme sami jeden ze „zaručených“ vzorů z internetu, avšak podobnou chybu bychom již neopakovali. Zbytečně jsme přišli o poplatek katastru, čas a následné starosti s tím spojené raději ani nepočítaje. Chtěli jsme proto již raději smlouvu na míru a se 100% jistotou a garancí. Smlouvu jsme obdrželi online do druhého dne, včetně podrobného popisu postupu, vysvětlení a ještě s řadou doporučení a upozornění. Oceňujeme velmi také možnost konzultací u věcí, které nám nebyly zcela zřejmé a ukázaly se jako důležité, byť by nás to prve ani nenapadlo. Komunikace jak e-mailem, tak i telefonicky byla perfektní. Co nás navíc mile překvapilo, tak to byla velmi přívětivě zká internetová cena za tuto službu přesto, že jde o jistotu smlouvy na míru od advokátní kanceláře.

 

 

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA, PŘÍP. COKOLIV K DAROVÁNÍ NEMOVITOSTI?

NAPIŠTE NÁM NEBO ZAVOLEJTE – NEZÁVAZNĚ A ZDARMA

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ  /  tel. 608 979 055  /  sekretariat@advokat-zlinsko.cz

 

 

 

 

Komentář advokátní kanceláře:

Vcelku často se dozvídáme, bohužel většinou ale až zpětně a pozdě, o případech, kdy klienti využili nějaký obecný vzor darovací smlouvy na nemovitost nebo vyplnili nějaký generovaný formulář na internetu. Bohužel však žádný takový vzor ani formulář darovací smlouvy na nemovitost je neupozorní na možná rizika ani důležité souvislosti v daném případě, které při vyplnění sami nepovažovali třeba vůbec za podstatné. I např. správný a “garantovaný” obecný vzor nebo formulář k darování nemovitosti sami špatně vyplní, kdy katastr jim smlouvu vrátí – samozřejmě tím přijdou i o poplatek za vklad. Podobný případ popisuje mj. i shora citovaná reference. Jindy zase pominou zcela daňové souvislosti u osob od daně neosvobozených či nesprávně použijí ustanovení o věcném břemeni apod. Nebo dokonce použijí darovací smlouvu na nemovitosti tam, kde měli správně využít jiný typ smlouvy, např. vypořádání SJM nebo spoluvlastnictví či kupní smlouvu apod., což může mít velmi negativní daňové i právní dopady dokonce i v případech, kdy darovací smlouva “projde” katastrem, jelikož ten rozhodně nezkoumá vše potřebné. Tato rizika je třeba velmi dobře zvážit předem, protože nemovitosti mají často nemalé hodnoty a chyba se zpětně napravuje mnohdy jen velmi těžko. Vzor nebo formulář vyjde možná “jen” na pár stovek nebo je dokonce někdy k dispozici i zdarma, ale s ohledem na hodnoty nemovitostí jistota je naprosto nesrovnatelná oproti smlouvě zpracované na míru, u níž je garantován i výsledek, a to u nás i v případě online služby za internetovou cenu.

 

 

Citujeme z článku Použití vzorových smluv z internetu je riziko, škody jsou až statisícové:

Snadno je najdete na internetu, jsou většinou zdarma a bez problémů je stáhnete z nesčetných internetových portálů. Takzvané univerzální vzory smluv jsou univerzální jen zdánlivě. Každá situace, ať už kupujete, prodáváte, nebo darujete movitý či nemovitý majetek, je specifická. Těch možných chyb je doslova bezbřehé množství, proto doporučuji konzultovat každou smlouvu s právníkem.”

 

Citujeme z nezávislé finanční poradny serveru novinky.cz – článek Chcete přenechat nemovitost potomkům? Darujte ji:

“Vzory darovacích smluv jsou sice k dispozici volně na internetu, nespoléhal bych však na jejich věcnou správnost. Raději se obraťte na právníka, který s vámi váš případ zkonzultuje a smlouvu připraví se všemi náležitostmi tak, aby nemohla být v budoucnu napadena.”

 

 

Článek: Chcete převést nemovitost na děti? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor

Článek: Darovací, kupní aj. smlouva na nemovitost: převody můžete řešit i online

Článek: Jak postupovat při převodu nemovitosti. Kupní a darovací smlouva na nemovitost

 

 

Jak darovat nemovitost: Informace k darovací dani a osvobození od darovací daně (klikněte na odkaz). Z finančního hlediska vychází pro osoby osvobozené od daně darovací (daně z bezúplatného příjmu) lépe darování nemovitosti než dědictví. Také viz např. článek Prodat, darovat či zdědit nemovitost? Co je daňově nejvýhodnější?

 

reference
Byl jsem velmi spokojen s prací této kanceláře, pokud jde o převod nemovitosti online, a to jak z hlediska rychlosti a kvality poskytnuté právní služby, tak i vzájemné komunikace a poučení, a v neposlední řadě také s ohledem na nízkou cenu. Doporučuji.

PharmDr. Robin Hyjánek, okr. Zlín /

Vážený pane doktore, velice mne překvapilo jednání a rychlá odpověď na můj dotaz týkající se zhotovení kupní smlouvy a věci s tím související. Byl jsem překvapen, jak mi bylo vše bez nároku na finanční ocenění vysvětleno a ještě jsem byl upozorněn, na jaké věci si mám dát případně pozor. Také mne překvapila velmi mile cenová nabídka na zpracování převodní smlouvy. Děkuji Tímto celé Vaší kanceláři a, i když jsem z Kladenska, obrátím se na Vás.

Vladimír a Romana Chvapilovi, Kladensko /

Byli jsme velmi spokojeni s prací této kanceláře po všech stránkách, pokud jde o převod nemovitosti online - rychlost, preciznost, nízká cena - můžeme jen a jen tyto služby doporučit.

Janštovi, Opava /

Tuto advokátní kancelář jsem oslovila pro vyhotovení darovací smlouvy na nemovitost. Vypracování smlouvy a všech potřebných dokumentů bylo provedeno na profesionální úrovni, s velkou rychlostí a hlavně vše online. Zodpovězení dalších dotazů bylo provedeno s rychlostí a ochotou. AK velmi doporučuji.

Vladimíra Jeřábková, Praha /

Tato kancelář nás velmi příjemně překvapila dobrou cenou za převodní smlouvu na nemovitost. Jednání velmi rychlé a příjemné. Mohu jen doporučit.

M. Chromáčková, Zlínský kraj /

Tuto kancelář jsme já a moje rodina využili na online právní služby již několikrát, a to k různým smlouvám včetně převodů nemovitostí. Vždy k naprosté spokojenosti všech. Profesionalita, rychlost zpracování, návrhy řešení, možnost konzultace, narozdíl od vzorů jistota řešení na míru od advokátní kanceláře, a přitom všem "internetová" výborná cena. Děkuji za Vaše služby.

Slowiková Jaroslava, Tachov / ,

Jsme velice spokojeni. Smlouvu jsme dostali skutečně během dvou dnů. Nedostatek, který byl způsoben tím, že jsme nedodali úplné údaje, byl vyřešen během dne. Navíc vše je doprovázeno podrobným vysvětlením a možností konzultací.

Čadkovi, Brno /

S touto kanceláří jsme byli maximálně spokojeni a doporučujeme ji. Obrátili jsme se na ni poté, co nám smlouvu na převod nemovitosti odmítl katastrální úřad. Vyplnili jsme sami jeden ze „zaručených“ vzorů z internetu, avšak podobnou chybu bychom již neopakovali. Zbytečně jsme přišli o poplatek katastru, čas a následné starosti s tím spojené raději ani nepočítaje. Chtěli jsme proto již raději smlouvu na míru a se 100% jistotou a garancí. Smlouvu jsme obdrželi online do druhého dne, včetně podrobného popisu postupu, vysvětlení a ještě s řadou doporučení a upozornění. Oceňujeme velmi také možnost konzultací u věcí, které nám nebyly zcela zřejmé a ukázaly se jako důležité, byť by nás to prve ani nenapadlo. Komunikace jak e-mailem, tak i telefonicky byla perfektní. Co nás navíc mile překvapilo, tak to byla velmi přívětivě nízká internetová cena za tuto službu přesto, že jde o jistotu smlouvy na míru od advokátní kanceláře.

Magda Procházková, Kolín ... Převody nemovitostí /

Velmi seriózní kancelář. Objevili jsme ji náhodně na internetu a už z webu jsme se mnohé dověděli. Na náš nezávazný dotaz jsme okamžitě obdrželi odpověď s odborným vysvětlením. Poté už jsme si byli jisti, že pro vyhotovení smlouvy zvolíme tuto kancelář. Věcné, pohotové jednání se zřejmým zájmem o co nejlepší uspokojení potřeb klienta. Navíc s možností vše vyřídit online.

Kovanicovi, Praha /

Se službami advokátní kanceláře jsme byli velmi spokojeni. Kupní smlouva na nemovitost byla dodána rychle, kvalitně a za dobrou cenu. Náš požadavek na menší doplnění smlouvy byl po tel. konzultaci zapracován do druhého dne. Zároveň nám byl poskynut právní výklad k požadovanému doplnění. Děkujeme a doporučujeme.

Kurkovi, Bílovec /

Tuto advokátní kancelář jsem využila k vyřízení darovací smlouvy. Doporučuji pro rychlé jednání, vysvětlení věci a postupu i výhodnou cenu.

Hana Kramlová, Praha /

Velmi oceňuji kvalitu této advokátní kanceláře a děkuji za velmi rychlou a profesionální práci při přípravě smlouvy. Využili jsme v rodině této možnosti již třikrát a vřele doporučuji.

Paličková, Benešovsko /

Tato AK nám vypracovala darovací smlouvu na nemovitost a návrh vkladu. Jsme velmi spokojeni jak s komunikací, tak s rychlou reakcí na dotazy a upřesnění. Vše proběhlo rychle a online. Doporučuji jejich služby.

Ilona Wilson, Praha /

Služby této kanceláře mohu jen doporučit. Potřeboval jsem vyhotovit smlouvu na převod nemovitosti. Už první komunikace byla velice příjemná. Na vypracování jsem trochu spěchal a pan doktor byl ochotný a smlouvu vyhotovil on-line velmi rychle a za velice příznivou cenu. Vřelé díky zaměstnancům za ochotu a ukázkovou profesionalitu. S další záležitostí se určitě obrátím jen na tuto kancelář.


Ladislav Netrda, Kolínsko ... Převody nemovitostí /

S touto advokátní kanceláří mám velice dobré zkušenosti, v minulosti mi dělali podnájemní smlouvu a teď nově kupní smlouvu nemovitosti. Odezvy na dotazy na mail byly rychlé a srozumitelné a na požádání dokonce udělali smlouvu do druhého dne. Rovněž s cenovou nabídkou jsem byl velmi spokojen.

P. Žák, Znojemsko /

Mgr. Zdeněk RUMPLÍK

advokát

JUDr. Petr HRADIL

právník

Mgr. Eva MANOVÁ

právník

SEKRETARIÁT:

Tereza KOUDELOVÁ, Petra MIKULČÍKOVÁ

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ


kontakt

608 979 055

Tento kontaktní formulář slouží k zadání a zodpovězení zj.:


  • dotazů k bližším podmínkám a k cenové nabídce požadované či zamýšlené právní služby,
  • dotazů k tématům vymáhání pohledávek nebo převodů nemovitostí v rámci ON-LINE PRÁVNÍ PORADNYOdesláním formuláře berete na vědomí a souhlasíte s těmito podmínkami a poučením.

Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne.

Tyto dotazy jsou samozřejmě nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti AK.

Prohlédněte si příp. také sekci ČASTÉ OTÁZKY KLIENTŮ nebo VZKAZY - REFERENCE KLIENTŮ.

DAROVACÍ DAŇ A OSVOBOZENÍ OD DANĚ DAROVACÍ. DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST NEBO DĚDICTVÍ?

 

Informace k darovací dani a osvobození od darovací daně (klikněte na odkaz). Z finančního hlediska vychází pro osoby osvobozené od daně darovací (daně z bezúplatného příjmu) lépe darování nemovitosti než dědictví. Také viz např. článek Prodat, darovat či zdědit nemovitost? Co je daňově nejvýhodnější? Kromě toho jsou do budoucna otázkou i příp. úvahy o znovuzavedení dědické daně.

 

DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST (DAROVÁNÍ NEMOVITOSTI) – VZOR ANEBO PRÁVNĚ KVALITNÍ SMLOUVA BEZ RIZIKA? ANEB JAK SPRÁVNĚ DAROVAT NEMOVITOST.

 

I sebelepší vzor darovací smlouvy na nemovitost je pořád jen obecný vzor a za výsledek se neručí vůbec nebo jen omezeně

 

Každý převod nemovitosti i každá smlouva, včetně darovací smlouvy na nemovitost (dům, byt, pozemek aj.), mají svoje specifika. Vzor je z povahy věci vždy jen obecným návodem, ať je zpracován sebelépe a případně i právníkem (o nekvalitních a nedostatečných vzorech z internetu, často o velikosti +/- pouze jedné A4, ani raději nemluvě).

 

Internet je plný vzorů darovacích smluv na nemovitosti, za něž sice nezaplatíte buď vůbec nic, anebo jen symbolickou cenu, ale na druhou stranu buď za ně není ručeno vůbec, anebo jen omezeně, tedy jen za obecný vzor jako takový, ale již nikoliv za výsledek po nesprávném doplnění nebo za jeho nesprávné použití, případně nesprávné použití konkrétních ustanovení ze vzoru, pro konkrétní situaci.

 

Jistě, že pokud hodnota převáděné nemovitosti je zanedbatelná (např. u menšího pozemku s velmi nízkou hodnotou, neurčeném např. pro budoucí stavbu), tak lze nad využitím vzoru uvažovat, ale u převodu – darování nemovitosti typu dům, byt, chata, stavební parcela atp., anebo v případě zřizování věcného břemene současně s darováním, takový risk rozhodně smysl nemá.

 

Zdaleka přitom nejde jen o to, zda darovací smlouva na nemovitost “projde” katastrem i když si to mnozí MYLNĚ myslí a považují stav, kdy katastr smlouvu zavkladuje za “definitivní” úspěch – RISKUJÍ přitom často i vysoké hodnoty nemovitostí.

 

Citujeme z nezávislé finanční poradny serveru novinky.cz – článek Chcete přenechat nemovitost potomkům? Darujte ji: “Vzory darovacích smluv jsou sice k dispozici volně na internetu, nespoléhal bych však na jejich věcnou správnost. Raději se obraťte na právníka, který s vámi váš případ zkonzultuje a smlouvu připraví se všemi náležitostmi tak, aby nemohla být v budoucnu napadena.”

V praxi jsou tyto záležitosti přitom bohužel opakovaně podceňovány. Pokud běžný člověk řeší např. nějaký problém s autem, dá ho do kvalifikovaného servisu. Pokud chce tentýž člověk převést nemovitost, stáhne si často odněkud vzor darovací smlouvy na nemovitost a snaží se jeho laickým vyplněním ušetřit. Nemovitosti přitom mají samozřejmě hodnotu často podstatně vyšší než ono auto.

 

Pokud nastane ovšem v budoucnu problém, i přes zavkladování smlouvy do katastru, je většinou pozdě na zjišťování, kde se stala ve smlouvě chyba. Snažit se pak takový problém řešit až nastane, znamená snažit se ho řešit pozdě.

 

Nejčastěji dochází, kromě zpochybňování smluv jinými v úvahu připadajícími budoucími dědici, např. ke sporům ohledně zřízení, nezřízení nebo špatného vymezení věcných břemen, i když v době sepisu smlouvy nikdo možné budoucí problémy příliš neočekává. Zpochybnit platnost smlouvy může v budoucnu namátkou kupř. i to, pokud není dán písemný souhlas druhého manžela za určitých okolností, pokud se převádí nemovitost, ve které je rodinná domácnost, byť je ve výlučném vlastnictví jen jednoho z manželů, který ji chce převést např. svému potomkovi. Věděli jste to, anebo upozornil Vás na to ten který vzor darovací smlouvy?

 

DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST V RODINĚ BEZ RIZIKA PŘES ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ ONLINE

 

Narozdíl od vzorů 100% právní kvalita a jistota i po vkladu do katastru, neboť darovací smouvy na nemovitosti kompletně zpracováváme, obsahují hlavičku naší AK, a tedy za ně i ručíme

 

Jen kladné rozhodnutí katastrálního úřadu ohledně darování nemovitosti – darovací smlouvy na nemovitost není vše (viz dále). Kdo vyžaduje skutečnou 100% jistotu celého převodu nemovitosti darováním i po zavkladování na katastru, měl by zvolit kompletní zpracování darovací smlouvy na nemovitost (dům, byt, pozemek aj.) advokátní kanceláří a nikoliv pouze vzor smlouvy, byť sebelépe zpracovaný.

 

Obecně tedy při převodu nemovitosti máte možnost využít následující varianty, ke kterým připojujeme popis našeho názoru:

 

  • vzor z internetu zdarma : v tomto případě není ručeno vůbec za nic, přičemž problémy mohou nastat i až po vkladu do katastru, často se jedná o vzory na cca jednu A4 (viz např. opisovaný vzor hned z několika webů s dárcem “Martin Kovář” a obdarovaným “Jan Kovář” aj. podobné)
  • vzor z jiného případu : opět není ručeno vůbec za nic – ani to, že smlouva prošla někomu jinému katastrem a zatím z toho není problém neznamená, že tomu tak bude i nadále
  • vzor z internetu placený (ke stažení a vyplnění nebo automaticky generovaný) : ručí se jen za vzor jako takový, a to pouze pokud je jeho autorem advokát (jiné vzory nemá smysl si ani platit), neručí se za výsledek pro daný případ, za správné doplnění, použití či za vhodnost pro specifika daného případu, což je podstatný rozdíl (odpovědné weby přitom na tuto skutečnost alespoň výslovně upozorňují), vzor je navíc jen obecným základem
  • komplexně zpracovaná smlouva advokátní kanceláří (obsahuje hlavičku advokáta) : je ručeno komplexně za smlouvu zpracovanou na míru danému případu i za výsledek, nejen za to, že smlouva tzv. “projde” katastrem, klient je případně upozorněn i na vhodnost daného řešení včetně specifických ujednání, součástí služby jsou konzultace, poučení atp., u online smlouvy jde často o levnější variantu
  • smlouva zpracovaná někým jiným : opět není ručeno fakticky za nic, pokud je sami zpracovávají, když takové smlouvy nabízejí občas např. realitky, geodeti aj. podobné subjekty.

 

Posouzení rizik a toho, která varianta je, s přihlédnutím k hodnotě převáděných nemovitostí nebo důležitosti zřizovaného věcného břemene, u darování nemovitosti pro vás vhodná a právně dostatečně jistá i léta po zavkladování do katastru nemovitostí, ponecháváme plně na vašem uvážení.

 

Pokud převodní smlouvu, včetně darovací smlouvy na nemovitost, kompletně nezpracuje advokátní nebo notářská kancelář, tak 100% garanci nemáte, byť by to tvrdil kdokoliv sebevíce

 

DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST ONLINE (DŮM, BYT, POZEMEK AJ.) – DAROVÁNÍ NEMOVITOSTI – JAKÁ JE CENA A KDY SE PLATÍ?

 

V naší AK neplatíte nic předem a cena za darovací smlouvu na nemovitost je u nás příznivá a rozumná – napiště nám a obdržíte nezávaznou cenovou nabídku

 

Cena za zpracování darovací smlouvy na nemovitost a zajištění darování nemovitosti, kterou sdělíme zájemcům na základě nezávazného dotazu, je velmi příznivá a rozumná. U nás nejde o žádné procento z hodnoty nemovitosti, a není vůbec třeba tedy ani mít či dodávat posudek na hodnotu nemovitosti.

 

Dopředu nám neplatíte žádnou zálohu, celá dohodnutá odměna za zpracování darovací smlouvy na nemovitost (dům, byt, pozemek aj.) je hrazena až poté, co hotovou smlouvu obdržíte.

 

Konzultace jsou u naší advokátní kanceláře v ceně, stejně jako návrh na vklad. Podrobný popis postupu je samozřejmostí.

 

DAROVACÍ SMLOUVA I PŘÍP. S VĚCNÝM BŘEMENEM (DAROVÁNÍ NEMOVITOSTI) – ZPRACOVÁNÍ ONLINE, DO 2 DNŮ A PO CELÉ ČR

 

Darovací smlouvy na nemovitosti zpracováváme běžně i na dálku (on-line) – po celé ČR, a to většinou cca do 2 pracovních dnů, většinou však i dříve

 

Zpracování darovacích smluv na nemovitosti a smluvní zajištění darování nemovitosti realizujeme většinou již do cca dvou pracovních dnů od předání všech informací a podkladů. Tuto službu zcela bez problémů a naprosto běžně realizujeme v rámci celé ČR. Osobní účast u advokáta není potřeba.

 

Ke zpracování smlouvy potřebujeme, mimo jiné, aktuální list vlastnictví, který kromě katastrálního úřadu obdržíte i kdekoliv na úřadech či poštách s CzechPOINTEM. Hotovou smlouvu pak od nás obdržíte na e-mail spolu s podrobným popisem postupu a poučením.

 

TO, ŽE DAROVACÍ SMLOUVU NA NEMOVITOST “ZKONTROLUJE” KATASTR NESTAČÍ! ANEB JAK SPRÁVNĚ DAROVAT NEMOVITOST BEZ RIZIKA.

 

Platnost smlouvy lze napadnout i přesto, že byla zapsána do katastru. Tedy to, že darovací smlouva na nemovitost “projde” katastrem, neznamená ještě jistotu

 

Naše AK kupř. řešila letitý soudní spor o platnost vzorových převodních smluv, které byly celé roky řádně zapsány v katastru. Rozhodně tedy nejde jen o to, zda katastr smlouvu vrátí či zapíše na první pokus. Málokdo ví, že obecně k napadení platnosti převodní smlouvy může dojít i přes její zápis v katastru, a to i u darovací smlouvy na nemovitost (dům, byt, pozemek aj.) léta poté.

 

U právně kvalitní darovací smlouvy na nemovitost, která smluvně řeší darování nemovitosti, se oproti tomu nemusíte obávat, že může být v budoucnu zneplatněna. Vzor darovací smlouvy na nemovitost z internetu či z jiného případu vám toto nezaručí, byť jej katastr zapíše.

 

Obsahem rozhodnutí katastrálního úřadu není prohlášení darovací smlouvy na nemovitost (dům, byt, pozemek aj.) za platnou, ale pouze povolení vkladu. Narozdíl od laické a mylné představy katastrální úřad totiž nezkoumá z hlediska platnosti darovací smlouvy na nemovitost vše.

 

Proto není vhodné vyplňování vzorů ani přepisování jiných smluv, které katastrem již “prošly” někomu jinému. Aby totiž něco “jen prošlo” katastrem z hlediska převodu nemovitosti darováním není až takový problém, jako zajistit, aby to bylo platné a v pořádku i kdykoliv poté. Být pak zrovna tím, u koho se objeví i léta po zápisu nějaký zásadní problém, znamená hledat kvalitní právní pomoc často již pozdě.

 

S ohledem na často vyšší hodnoty nemovitostí se proto nemusí vyplatit u darovací smlouvy na nemovitost riskovat se vzorem, byť by katastrem “prošel”

 

DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST OD REALITKY, ZNALCE, GEODETA?

 

I pokud mají s převodními smlouvami a s darováním nemovitostí nějaké zkušenosti a jejich zpracování nabízejí, vůbec za ně ze zákona neručí

 

Za platnost a právní kvalitu převodní darovací smlouvy na nemovitost (dům, byt, pozemek aj.) neručí ani realitní, znalecká či geodetická kancelář, ani jiný podobný subjekt či osoba, byť by s takovými smlouvami měli zkušenosti a zpracování těchto smluv nabízeli. Ceny takto nabízených – negarantovaných, služeb přitom bývají často stejné či dokonce i vyšší než u AK a o to více je takový krok nepochopitelný.

 

DAROVACÍ SMLOUVA NA NEMOVITOST – DALŠÍ ODKAZY K TÉMATU JAK DAROVAT NEMOVITOST

 

PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE

Darovací smlouva

Kupní smlouva

Kontrola smlouvy

Smlouva směnná

Spoluvlastnictví

Převody nemovitostí

Vymáhání pohledávek

Exekuční návrh

Platební rozkaz

Upomínka - vzor

Uznání dluhu - vzor

Právní služby - firmy

Právní služby - reality

Obchodní smlouvy

Rozvod a SJM