Postup při převodu nemovitosti – kupní smlouva a vklad
Postup při převodu nemovitosti
kupní smlouva a vklad do katastru
Jste jako prodávající domluveni na prodeji domu, bytu či hodnotnějšího pozemku s kupujícím nebo naopak jako kupující jste domluveni s vlastníkem nemovitosti na prodeji a koupi. Jak tedy dále postupovat při převodu nemovitosti?
Obdobně viz níže pak odkaz na darovací smlouvu na převod nemovitosti.
KUPNÍ SMLOUVA
I. fáze převodu nemovitosti znamená sepsat kupní smlouvu na převod nemovitosti. Rozhodně se vyplatí přitom neriskovat a ať již na straně prodávajícího, nebo na straně kupujícího, je třeba dbát na právně kvalitní smlouvu. Ke smlouvě budete potřebovat rozhodně aktuální oficiální list vlastnictví (výpis z katastru nemovitostí), který získáte na katastrálním úřadě nebo na CzechPointu, příp. za poplatek odkazem i na webu www.cuzk.cz.
Na jedné straně je hodnotná nemovitost, na druhé značná suma odpovídající kupní ceně a risk v tomto směru může stát tedy opravdu hodně. Přeci jen takový převod realizujete často jen jednou či dvakrát za život. Stačí i malá chyba a důsledky mohou být nedozírné – převedená nemovitost bez řádného zaplacení kupní ceny nebo naopak ztracené celoživotní úspory, právní vady a problémy z toho vyplývají atp.
S přípravou právně kvalitních dokumentů při převodu nemovitosti může pomoci advokátní kancelář, která se na to specializuje. Vhodné je oslovit klidně i více kanceláří s žádostí o cenovou nabídku a další podmínky. Takový dotaz je vždy nezávazný. Zjistíte tak podmínky včetně přesných cenových relací předem a v klidu se pak rozhodnete.
V dnešní době je přitom již zcela obvyklé, že takovou záležitost lze vyřídit i z pohodlí domova online, a to při zachování plné odpovědnosti advokátní kanceláře.
DAROVACÍ SMLOUVA, REVIZE NÁVRHU KUPNÍ SMLOUVY
Obdobně lze postupovat i u darovací smlouvy na nemovitost, zj. pokud se týká právě hodnotných nemovitostí jako je dům či byt nebo v kombinaci s věcným břemenem atp. I zde má smysl získat nejprve nezávazně cenovou nabídku od více advokátních kanceláří a poté se v klidu rozhodnout.
Určitě neriskujte zbytečně se vzory. I smlouva, která „projde“ katastrem, může být napadena nebo z ní mohou vyplynout jiné problémy. Pokud jde o pozemek za pár tisíc, asi by to neznamenalo až takovou hrozbu, jako např. právě u domu, bytu nebo hodnotnějších parcel.
Nepodceňujte ani situaci, kdy návrh smlouvy předloží druhá strana, a to ani v případě, že smlouvu přichystal její advokát (předpokladem tak je, že se snažil chránit tedy zájmy především druhé strany). Využijte v takovém případě možností revize převodní smlouvy.
NA CO SI DÁT POZOR U PŘEVODU NEMOVITOSTI
KUPNÍ CENA A ÚSCHOVA KUPNÍ CENY
VKLAD DO KATASTRU A DAŇOVÉ POVINNOSTI
II. fází převodu nemovitosti je vklad do katastru. Příslušnému katastrálnímu úřadu se předkládá kupní smlouva v jednom vyhotovení s úředně ověřenými podpisy a dále formulářový návrh na vklad. Zápis vkladu vlastnictví na katastru trvá přibližně jeden měsíc.