cerny_paragraf

NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK: SPOLEČNÉ JMĚNÍ MANŽELŮ – SJM

Nový občanský zákoník:
společné jmění manželů – SJM

Ohledně společného jmění manželů – SJM, přinesl nový občanský zákoník (NOZ) od 1.1.2014 mimo jiné následující vybrané důležité změny a novinky:

 

AKTIVA A PASIVA SPADAJÍCÍ DO SJM

 

Součástí SJM je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co

 

a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

Součástí SJM je i zisk (příjem po odečtení nákladů) z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů (např. nájemné z bytu ve výlučném vlastnictví), a také obchodní podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva, což neplatí jen pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím jeho výlučné vlastnictví.

 

Součástí SJM jsou dluhy převzaté za trvání manželství, ledaže

 

a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo
b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.

 

Pokud by tedy manžel bez souhlasu druhého manžela převzal dluh, aniž by šlo o obstárávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny, nebyl by takový dluh součástí SJM. Tuto skutečnost je třeba ovšem vůči věřiteli namítnout. Současně jde o dluhy převzaté, tedy do SJM nespadají dluhy vzniklé jinak než převzetím (např. náhrada škody).

 

Pokud dluh nespadá z uvedeného důvodu do SJM, nelze jej uspokojit z výlučného majetku druhého manžela, ale SJM dotčeno být může, a to tak že postih je omezen ovšem jen na vypořádací podíl manžela, který odpovídá za daný dluh (v podstatě polovina majetku ze SJM)

 

RODINNÝ ZÁVOD

 

Rodinný závod (podnik) je závod, ve kterém společně pracují manželé (nebo alespoň jeden z nich) a jejich příbuzní až do třetího stupně nebo osoby s manžely sešvagřené až do druhého stupně a který je ve vlastnictví některé z těchto osob. Jedná se o situaci, kdy právní poměry takových osob pracujících v rámci rodinného závodu nebudou upraveny smluvně jinak (pracovní smlouva, obchodní smlouva, účast v obchodní společnosti apod.). Zákon upravuje práva a povinnosti členů rodinného závodu v takové situaci, např. nárok na odměnu, rozhodovací pravomoci, nárok na vypořádání, předkupní právo atp.

 

OBVYKLÉ VYBAVENÍ DOMÁCNOSTI

 

Věci náležející k obvyklému vybavení domácnosti přestávají k 1.1.2014 být součástí SJM. K nakládání s nimi je nutný souhlas i druhého manžela.

 

POUŽITÍ MAJETKU V SJM K PODNIKÁNÍ

 

Hodlá-li jeden z manželů použít SJM k podnikání, vyžaduje se souhlas druhého manžela v případě, že daná majetková hodnota přesáhne míru přiměřenou majetkovým poměrům manžeů, a to při prvním použití takového majetku pro účel podnikání.

 

OMEZENÍ PŘI NAKLÁDÁNÍ S VÝLUČNÝM MAJETKEM JEDNOHO Z MANŽELŮ, POKUD JDE O DŮM ČI BYT, V NĚMŽ JE RODINNÁ DOMÁCNOST

 

NOZ zakládá zásadní novinku, pokud jde o ochranu bydlení rodiny. Pokud např. manžel vlastní výlučně dům či byt (např. jej získal darem od rodičů či přes sňatkem), v němž žije i s manželkou a kupř. i dětmi (rodinná domácnost) a této nemovitosti je k bydlení rodiny či manželů nezbytně třeba, nesmí manžel, přestože jde o jeho výlučné vlastnictví, tento dům či byt bez písemného souhlasu manželky prodat nebo k němu zřídit právo, jehož výkon je neslučitelný s bydlením manželů či rodiny (věcné břemeno, zástavní právo atp.), ledaže zajistí rodině či manželovi po všech stránkách obdobné bydlení s bydlením dosavadním. Obdobně se vyžaduje písemný souhlas druhého manžela tam, kde jde o společné nájemní právo k domu či bytu, v němž se nachází rodinná domácnost, a to např. k ukončení nájmu.

 

BYDLENÍ EXMANŽELA V DOMĚ ČI BYTĚ VE VÝLUČNÉM VLASTNICTVÍ JEN JEDNOHO Z MANŽELŮ

 

Obdobně jako v předchozím bodě dochází k určitému omezení práv toho z manželů, který je výlučným vlastníkem domu či bytu i v případě rozvodu. Pokud bude chtít exmanžela či exmanželku vystěhovat, musí o tom rozhodnout soud, který ovšem může za určitých okolností, zj. v případě nezletilého dítěte, i zřídit pro tohoto bývalého manžela či manželku věcné břemeno bydlení.  

 

 

POTŘEBUJETE DOHODU O VYPOŘÁDÁNÍ SJM?

POKRAČUJTE ZDE

 

 

 

 

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ