Nájemní smlouva na byt či dům z hlediska pronajímatele
a výpověď z nájmu

Nájemní vztah vzniká uzavřením nájemní smlouvy, prostřednictvím které pronajímatel přenechává za úplatu (tzv. nájemné) nájemci věc, aby ji dočasně užíval nebo z ní bral užitky. Nejčastěji se předmětem nájemní smlouvy stávají byty, domy nebo nebytové prostory.

 

 

PRONAJÍMATELÉ SE POMĚRNĚ ČASTO DOPOUŠTÍ ŘADY CHYB v rámci špatně uzavřených nájemních smluv, ze kterých posléze vyplývají různé právní problémy, ať již ve smyslu problémů s ukončením nájemního vztahu vůči nájemci nebo ve smyslu problematické vymožitelnosti či zajištění plnění vyplývajících z uzavřené nájemní smlouvy.

 

 

Řada pronajímatelů totiž pouze okopíruje nějakou vzorovou nájemní smlouvu, která je k dispozici na internetu. Značná řada takových doplněných vzorových nájemních smluv bývá často neplatná minimálně v určité části a nároky z ní vyplývající pro pronajímatele nejsou vymahatelné, případně jsou vymahatelné jen velmi problematicky. Velmi často bývá základním problémem takové nájemní smlouvy vadná identifikace smluvních stran, nedostatečný či neurčitý popis předmětu nájmu, vadně formulované vzájemné nároky stran či takové vzájemné nároky nebo podmínky, které zákon nepřipouští, nevhodně sjednaná délka nájemního vztahu nebo ujednání ohledně skončení nájemního vztahu, které nejsou v souladu se zákonem, a tudíž jsou neplatné. VZOROVÉ NÁJEMNÍ SMLOUVY, které jsou k dispozici na internetu, totiž představují často POUZE NAPROSTÝ ZÁKLAD toho, co zákon vyžaduje pro platnost nájemní smlouvy, který nadto může být následně i vadně nebo nedostatečně doplněn, ale jinak většinou neobsahují téměř žádné další doplňkové formulace, které mohou pronajímatele v případě vzniku sporu či problému opravdu dostatečně právně ochránit.

 

 

Často zásadní chyby bývají činěny v rámci výpovědí z nájemního vztahu, ať již bývají založeny právě již samotným zněním nájemní smlouvy, které není souladné se zákonem, anebo chybami přímo v textu výpovědi z nájemního poměru.  Nájem bytu či domu může zaniknout především na základě dohody pronajímatele a nájemce. Jinak pak zejména písemnou výpovědí, u které musí být splněna celá řada zákonných požadavků, kdy např. PRONAJÍMATEL MŮŽE VYPOVĚDĚT NÁJEM pouze z důvodů uvedených v zákoně. Od 1.1.2014 přitom není třeba poskytovat bytové náhrady a k výpovědi z nájmu nepřivoluje soud.

 

 

 

Níže uvádíme podmínky výpovědí z nájmů ze strany pronajímatele tak, jak jsou formulovány v novém občanském zákoníku.

§ 2285


Pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu.

§ 2286


(1)  Výpověď nájmu vyžaduje písemnou formu a musí dojít druhé straně. Výpovědní doba běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď došla druhé straně.


(2)  Vypoví-li nájem pronajímatel, poučí nájemce o jeho právu vznést proti výpovědi námitky a navrhnout přezkoumání oprávněnosti výpovědi soudem, jinak je výpověď neplatná.

§ 2287


Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

§ 2288


(1)  Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu určitou nebo neurčitou v tříměsíční výpovědní době,
a) poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,
b) je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,
c) má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat, nebo
d) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.


(2)  Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že
a) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,
b) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni.


(3) Vypoví-li pronajímatel nájem z důvodů uvedených v odstavcích 1 a 2, uvede výpovědní důvod ve výpovědi.

§ 2289


Dal-li pronajímatel nájemci výpověď z některého z důvodů uvedených v § 2288 odst. 2, je povinen nájemci byt znovu pronajmout nebo mu nahradit škodu, nevyužil-li byt do jednoho měsíce od jeho vyklizení nájemcem k účelu uvedenému jako výpovědní důvod. Tato lhůta neběží po dobu potřebnou k úpravě bytu, bylo-li s úpravou započato nejdéle do dvou týdnů po vyklizení bytu a je-li v ní řádně pokračováno.

§ 2290


Nájemce má právo podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná, do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla.

§ 2291


(1)  Poruší-li nájemce svou povinnost zvlášť závažným způsobem, má pronajímatel právo vypovědět nájem bez výpovědní doby a požadovat, aby mu nájemce bez zbytečného odkladu byt odevzdal, nejpozději však do jednoho měsíce od skončení nájmu


(2)  Nájemce porušuje svou povinnost zvlášť závažným způsobem, zejména nezaplatil-li nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, poškozuje- -li byt nebo dům závažným nebo nenapravitelným způsobem, způsobuje-li jinak závažné škody nebo obtíže pronajímateli nebo osobám, které v domě bydlí nebo užívá-li neoprávněně byt jiným způsobem nebo k jinému účelu, než bylo ujednáno.
(3) Neuvede-li pronajímatel ve výpovědi, v čem spatřuje zvlášť závažné porušení nájemcovy povinnosti, nebo nevyzve-li před doručením výpovědi nájemce, aby v přiměřené době odstranil své závadné chování, popřípadě odstranil protiprávní stav, k výpovědi se nepřihlíží.

§ 2292


Nájemce odevzdá byt pronajímateli v den, kdy nájem končí. Byt je odevzdán, obdrží-li pronajímatel klíče a jinak mu nic nebrání v přístupu do bytu a v jeho užívání. Opustí-li nájemce byt takovým způsobem, že nájem lze bez jakýchkoli pochybností považovat za skončený, má se byt za odevzdaný ihned. 

 

 

 

POTŘEBUJETE SMLOUVU O NÁJMU V POZICI PRONAJÍMATELE?

POKRAČUJTE ZDE

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ