Smlouva o zápůjčce peněz – vzor | advokat-zlinsko.cz
Close
PRÁVNÍ SLUŽBY A SMLOUVY ONLINE
Mgr. Zdeněk RUMPLÍK

advokát

JUDr. Petr HRADIL

právník

Smlouva o zápůjčce peněz – vzor

 

SMLOUVA O ZÁPŮJČCE PENĚZ – VZOR

 

Níže dáváme k dispozici k volnému stažení základní a jednoduché vzory smlouvy o zápůjčce, a to ve variantě jednorázového splacení a splacení na splátky. Vzory jsou aktualizovány podle nového občanského zákoníku.

 

Smlouva o zápůjčce – vzor 2023 ZDE

Smlouva o zápůjčce se splátkovým kalendářem – vzor 2023 ZDE

 

 

Přečtěte si před použitím vzoru poučení níže, a také odkaz Na co si dát pozor u zápůjčky peněz a jiných pohledávek. Po příp. splatnosti pohledávky zvažte mj. UZNÁNÍ DLUHU.

 

Pamatujte také na to, že u smlouvy o zápůjčce je v případě sporu nutno prokázat, že částka byla skutečně předána. Vzor shora obsahuje i potvrzení dlužníka, že částka zápůjčky byla předána před podpisem v hotovosti. Pro případ sporů je nicméně vhodné mít k předání částky příp. i další důkaz, tedy zvážit např. převod částky bezhotovostně, nechat si podepsat navíc i příjmový či výdajový doklad, popř. předat částku hotově za účasti věrohodného svědka apod. Tyto skutečnosti bývají, i při podepsané smlouvě o zápůjčce, v praxi častým předmětem následných sporů a prokazování, zj. tam, kde smlouva přímo neobsahuje uvedené potvrzení. Pozor také na přiměřenou výši sjednaných úroků, úroků z prodlení, popř. smluvních pokut.

 

Nepoužívejte také jen formálně vzor smlouvy o zápůjčce tam, kde fakticky jde o jiný právní důvod dluhu (např. vypořádání nároků spoluvlastníků v případě ex partnerů, v případě pohledávky z náhrady škody či „zajištění“ vrácení zálohy na nějakou službu, dílo apod.), což se v praxi často stává a následně je předmětem sporů.

 

 

Pokud nechcete riskovat se vzorem nebo jde o složitější situaci případně vyšší částku, pak Vám advokátní kancelář může připravit právně kvalitní smlouvu o zápůjčce peněz, a to popř. i s dalším zajištěním. Je-li hodnota poskytované částky vyšší, vyplatí se zbytečně neriskovat a nespoléhat se pouze na obecný vzor smlouvy o zápůjčce (z internetu či z jiného případu). Pokud podceníte právní detaily, zajištění nebo podmínky ve smlouvě o zápůjčce, můžete mít posléze problémy s vymožením pohledávky, není-li řádně uhrazena. Z praxe víme, že takových případů, kdy i poměrně kvalitní vzor smlouvy o zápůjčce je laikem vyplněn špatně nebo min. nedokonale, je bohužel poměrně hodně.

 

Pokud se přesto rozhodnete k využití vzoru smlouvy o zápůjčce (zj. v jednodušších případech či u menších částek a u případů bez dalšího zajištění), máte na této stránce ke stažení shora zdarma jednoduchý vzor smlouvy o zápůjčce peněz. Vzory jsou ve variantě jak splacení celé částky do určitého data, tak i ve variantě měsíčního splátkového kalendáře pod ztrátou výhody splátek. V případě pochybností ale obecně doporučujeme každý případ pro jistotu konzultovat s advokátní kanceláří.

 

Jako další způsob zajištění ke smlouvě o zápůjčce lze využít kupř. ručitelský závazek třetí osoby či zástavní právo na nemovitosti (zj. v případech vyšších hodnot zapůjčovaných finančních prostředků), apod. Směnky pro účely zápůjček mezi občany nedoporučujeme. I v rámci rodiny a přátel se rozhodně vyplatí mít dluh řádně právně podložen a nepůjčovat tzv. na dobré slovo. Nota bene pak u cizích osob či známých se rozhodně nevyplácí riskovat jen s ústně uzavřenou smlouvou o zápůjčce.

 

 

MÁTE SMLOUVU O ZÁPŮJČCE PO SPLATNOSTI A DLUŽNÍK DLUH NEUHRADIL?

ODKAZ K ONLINE VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVEK

 

 

Rozhodně si vždy dlužníka prověřte předem min. zda není zapsán v INSOLVENČNÍM REJSTŘÍKU, a také zda nemá EXEKUCE, pokud se tedy již při zvážení všech okolností rozhodnete jako věřitel peníze opravdu zapůjčit.

 

Recenze

AvaAva
10:23 26 May 23
Mám výbornou zkušenost s panem doktorem Hradilem, u kterého jsem si nechávala kontrolova kupní smlouvu na nemovitost. Pan doktor mi obratem odpověděl, smlouvu zkontroloval do 2 dnů, a poté jsme si ještě dvakrát volali. Při telefonátech mi vše jako laikovi vysvětlil, jaké situace mohou nastat a příklady z praxe. Za mě skvělá služba a výborná spolupráce. Doporučuji
Martin ŠkolníkMartin Školník
09:26 08 Apr 23
Po několika špatných zkušenostech jsme konečně našli skvělou AK zastoupenou JUDr. Hradilem. Jeho přístup byl vždy vstřícný, trpělivý a ochotný řešit problém. S čistým svědomím mohu všem vřele doporučit.
Arnošt NovotnýArnošt Novotný
14:39 08 Mar 23
Potřebovali jsme vyřešit převod majetku na naše dvě dcery.Raději jsme neriskovali a nezkoušeli si smlouvu napsat sami.A udělali jsme dobře - tato AK se ukázala jako velice profesionální, operativní a vstřícná. Během pár dní jsme měli smlouvu, ušetřili nám peníze při zápisu do katastru , kde mimo jiné nevznikly žádné potíže s přepisem. Opravdu doporučujiNovotná Soňa
Martina PipolyováMartina Pipolyová
14:30 21 Feb 23
Společnost mohu jen doporučit. Řešila jsem problém těsně před Vánoci minulého roku, ochotně mi se vším vyšli vstříc i před nadcházející dovolenou.Jako výhody mohu vypíchnout online vyřízení, rychlou komunikaci, vstřícnost a ochotu. Doufám, že advokáta nebudu znovu potřebovat, ale pokud ano, určitě se opět obrátím na pana Mgr. Rumplíka.
Martina RolnáMartina Rolná
10:23 19 Dec 22
Maximální spokojenost s panen JUDr. Petrem Hradilem. Vše nám bylo vysvětleno a na všechny dotazy jsme dostali odpověď. Jsme moc rádi, že jsme Vás našli a jestli budeme někdy potřebovat pomoct, určitě se obrátíme znovu na Vás. Vše vyřízeno opravdu rychle, a to i když během celého procesu došlo k několika změnám. Tak ochotný přístup, ze stany pana JUDr. Hradila, už je jen tak nevidí. Po zaslaní hotových smluv, také přesné info, co a jak vyřídit a kam podat. Moc děkujeme.
Miloslav MužíkMiloslav Mužík
17:31 17 Dec 22
Potřebovali jsme rozdělit pozemek, který byl v majetku více vlastníků. Zkoušeli jsme vyřídit na katastru vlastními silami ale několik pokusů nevyšlo. Když jsme se obrátili na AK Mgr. Zdeňka Rumplíka, vše proběhlo velmi jednoduše a především velmi rychle. Cena za poskytnuté služby byla velmi příznivá a rozhodně se tato investice vyplatila ve srovnání s cenou (a také ztrátu času a našich nervů ) při našich předchozích neúspěšných pokusech při jednání s katastrálním úřadem. Děkuji a určitě doporučuji spolupráci s touto advokátní kanceláří. Ing. Miloslav Mužík
Vaclav KusakVaclav Kusak
11:06 16 Dec 22
Výborná spolupráce ze strany AK při koupi nemovitosti. Profesionální a rychlé vyhotovení kupní smlouvy a smlouvy o složení peněžních prostředků do úschovy včetně vysvětlení a provedení celého procesu koupě nemovitosti. Velmi kladně hodnotím i cenu služby. Rozhodně doporučuji a v budoucnu využiji i nadále jejich služby.
Radek PoláchRadek Polách
10:37 16 Dec 22
Maximální spokojenost, rychlá komunikace, perfektní domluva a poradenství. Dokáží člověku ušetřit spoustu peněz, což se v dnešní době opravdu cení. Můžu jen doporučit :-)
Pavel SušerPavel Sušer
14:04 17 Nov 22
Velmi rychlé a perfektní zpracování podkladů za rozumnou cenu. Na katastru při přepisu proběhlo vše bez závad a celá záležitost je již vyřízena. Děkuji. Doporučuji.
Helena MoudráHelena Moudrá
20:05 25 May 22
S prací jsme byli maximálně spokojeni. Pracují rychle , profesionálně, rádi bychom za jejich profesionální přístup velice poděkovali. Cena za služby je příznivá. I když bylo z naší strany požadováno několik změn, vždy zachovali profesionální přístup a rychle reagovali na naše požadavky. Jménem obce Hlohovčice, pro kterou sepisovali kupní smlouvu srdečně děkuji. Vřele doporučuji tuto AK.
Radim MěřičkaRadim Měřička
08:32 20 Apr 22
V této AK jsem se dočkal velmi rychlého jednání a obsáhlých odpovědí na mé otázky. Přepis pozemku tak proběhl podle mých představ a bez potíží na KÚ. Navíc za velmi dobrou cenu. Takže doporučuji jako mnozí další.
Levák JakubLevák Jakub
08:30 18 Mar 22
Přepis nemovitostí proběhl přesně dle našich představ. Komunikace, cena i rychlost vyřešení je důvod, proč bych se opět obrátil právě na vás.Děkuji vámS pozdravem,Jakub Vašička

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
  Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí poučení.  ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?
  NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE
  tel. 608 979 055 | Online chat | sekretariat@advokat-zlinsko.cz

   

  Upozornění pro vzor: Jedná se jen o základní a velmi jednoduchý vzor smlouvy o zápůjčce peněz, který nemusí být vhodný nebo dostatečný pro váš konkrétní případ zj. v návaznosti na nutnost pohledávku zajistit ještě i jinak. Proto doporučujeme v případě pochybností, anebo nejasností jak vzor správně vyplnit, využít komplexní odbornou právní pomoc. Využitím obecného vzoru nevzniká žádný právní vztah, nárok či právo směrem k advokátní kanceláři, ani naopak jakýkoliv odpovědnostní vztah, pokud není objednána i konkrétní právní služba např. ve smyslu revize konečné verze dokumentu či právního posouzení případu. Daňové aspekty vždy projednejte pro jistotu s daňovým poradcem.

   

  POZNÁMKY KE VZORU SMLOUVY O ZÁPŮJČCE A K JEHO VYPLNĚNÍ

  – vyberte variantu jednorázového splacení nebo splacení ve splátkách
  – vzor je použitelný především pro případy jednorázových zápůjček peněz mezi občany nepodnikateli, vzor není použitelný pro případy podnikatelů zapůjčujících peníze spotřebitelům či pro zápůjčky poskytované ve větším množství, resp. pro spotřebitelské úvěry
  – popište dle skutečnosti – není vhodné využít tento vzor a napsat např. že dluh je ze „zápůjčky“, pokud šlo fakticky a reálně o jiný právní důvod dluhu

  – zapůjčitel = věřitel, vydlužitel = dlužník
  – barevně označené části upravte podle konkrétního případu (částka, osoby, termín apod.) – jde jen o vzor!
  – pozor u vyšších částek nad zákonem stanovenou hranici (270.000 Kč) na omezení dispozic s nimi v hotovosti
  u úroků doporučujeme respektovat přiměřenou a obvyklou hranici, ať již ročně nebo celkově, u smluvní pokuty doporučujeme nepřekračovat max. 0,5% denně, podle povahy případu i příp. méně

  dejte pozor na právně správné vyplnění vzoru a v případech vyšších částek (anebo pokud byste do textu měli zasahovat více – jinak než jak naznačuje vzor) raději zvažte, zda si nenecháte smlouvu zpracovat odborně (můžete se obrátit na naši AK) – i správný vzor může laik vyplnit špatně nebo právně neurčitě a poměrně často se tak i bohužel v praxi stává
  – pokud má zapůjčitel nebo vydlužitel manžela/manželku, je vhodné (ne-li přímo nutné), aby smlouva byla na oba manžele, anebo aby min. smlouvu připodepsal/a i tato osoba
  úředně ověřené podpisy nejsou potřeba, ale lze je určitě doporučit (matrika, CzechPoint)
  – pokud si vystavíte navíc příjmový či jiný doklad o předání a převzetí částky s podpisy, popř. učinítě převod částky bezhotovostně, pak to bude jedině lépe z hlediska příp. prokazování v případě sporu ohledně reálného předání částky
  – smlouvu o zápůjčce můžete následně kombinovat příp. s UZNÁNÍM DLUHU (posléze, uznání dluhu je zj. určeno pro uznání již existujícího dluhu)
  – u vyšších částek zvažte současně i další zajišťovací prostředky, jako např. ručitelské prohlášení, zástavní právo na nemovitosti, notářský zápis s přímou vykonatelností atp., stejně jako zpracování smlouvy kompletně advokátní kanceláří i s příp. konzultací, namísto vyplnění pouhého vzoru

  PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE

   

  Darovací smlouva

  Kupní smlouva

  Kontrola smlouvy

  Převody nemovitostí

  Spoluvlastnictví

  Uznání dluhu

  Vymáhání pohledávek

  Exekuční návrh

  Platební rozkaz

  Upomínka - vzor

  Nájemní smlouva

  Právní služby - firmy

  Právní služby - reality

  Obchodní smlouvy

  Rozvod a SJM