cerny_paragraf

INFORMAČNÍ POVINNOST PODNIKATELŮ A VÝZNAM FAKTURY

Informační povinnost podnikatelů a význam faktury

publikováno 2014

 

INFORMAČNÍ POVINNOST PODNIKATELŮ

 

Často opomíjenou záležitostí ze strany podnikatelů, a to jak osob samostatně výdělečně činných, tak i firem – společností, je splnění jejich povinnosti dle § 435 občanského zákoníku uvádět zákonem stanovené údaje. Podle uvedeného ustanovení zákona je každý podnikatel povinen na všech obchodních listinách – tj. např. objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách, ale také na svých internetových stránkách uvádět:

 

  • jméno a sídlo
  • údaj o zápisu do obchodního rejstříku včetně oddílu a vložky, je-li podnikatel zapsán v tomto rejstříku
  • údaj o zápisu do jiného veřejného rejstříku, je-li podnikatel zapsán v tomto rejstříku (např. živnostenský rejstřík)
  • údaj o zápisu do jiné evidence
  • identifikační údaj (např. IČ), pokud byl přidělen

 

Při nesplnění této povinnosti hrozí podnikateli podle přestupkového zákona sankce pokuty až do výše 50.000,- Kč, příp. zákaz činnosti do 1 roku. Při zběžné kontrole např. webových stránek jednotlivých podnikatelů a firem lze poměrně snadno zjistit, kolik podnikatelů tuto zákonnou informační povinnost nesplňuje.

 

nový občanský zákoník – obchodní listiny

uveřejňovací povinnost dle ZOK

korporace online

 

POVINNOST DOKLÁDÁNÍ DOKUMENTŮ DO SBÍRKY LISTIN

 

Stručně lze připomenout také další zákonnou povinnost podnikatelů stanovenou v zák. č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, podle které je dána povinnost subjektů zapsaných v obchodním rejstříku zveřejňovat a dokládat do sbírky listin obchodního rejstříku zákonem vyjmenované dokumenty, jako např. zakladatelská právní jednání (např. společenské smlouvy) včetně aktualizací, výroční zprávy, účetní závěrky, zprávu o vztazích mezi ovládající a ovládanou osobou a celou řadu dalších listin.

 

Od 1.1.2014 přitom předseda senátu může uložit pořádkovou pokutu do výše 100 000 Kč zapsané osobě, jestliže neuposlechla výzvy rejstříkového soudu, aby mu sdělila skutečnosti nebo předložila listiny potřebné k rozhodnutí v řízení zahájeném bez návrhu nebo aby mu předložila listiny, které podle zákona mají být založeny do sbírky listin. Neplní-li zapsaná osoba uvedené povinnosti opakovaně nebo může-li takové neplnění mít závažné důsledky pro třetí osoby a je na tom právní zájem, může rejstříkový soud i bez návrhu zahájit řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací. V určitých případech taková nečinnost může mít i ten důsledek, že se má za to, že statutárního orgánu právnické osoby porušuje péči řádného hospodáře.

 

povinné ukládání dokumentů do sbírky listin

firmy nezveřejňují účetní závěrku a výroční zprávu

 

K PŘECEŇOVANÉMU VÝZNAMU FAKTURY

 

Řada podnikatelů považuje samotnou vystavenou fakturu za dostačující podklad k prokázání jejich finančního nároku vůči zákazníkovi, odběrateli, obchodnímu partnerovi apod. Z právního hlediska je třeba uvést, že tomu tak rozhodně není a být tomu tak nemusí dokonce ani v situaci, kdy fakturu druhá strana opatří svým podpisem či razítkem. SAMOTNÁ FAKTURA, jako účetní doklad, totiž právně NEZAKLÁDÁ BEZ DALŠÍHO POVINNOST ODBĚRATELE JI UHRADIT JEN SAMA O SOBĚ.

 

K založení této povinnosti z právního hlediska slouží především písemná smlouva uzavřená předem mezi smluvními stranami, popř. písemná objednávka. Ty v řadě případů mohou být sice i ústní, nicméně z hlediska prokazování konkrétních dohod v případě vzniku následného sporu např. ohledně zboží, prací, ceny, podmínek dodání či realizace apod., je nutno rozhodně doporučit uzavření písemné smlouvy či alespoň písemné objednávky předem.

 

Samotný podpis druhé strany na faktuře bez dalšího může být následně považován pouze za důkaz, že fakturu druhá strana převzala. Bez dalšího nelze takový podpis automaticky vykládat tak, že má být považován za souhlas s uhrazením fakturované částky, což by muselo být výslovně dohodnuto a zcela bez pochybností vyjádřeno.

 

Z uvedeného hlediska tak nezbývá než doporučit, aby smluvní vztahy vznikající v rámci podnikání byly právně ošetřeny již předem. V nejzazším případě je také možno objednávku nechat druhou stranou podepsat alespoň při předání zboží či služby spolu s fakturou.



RECENZE

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ