DAROVACÍ DAŇ Z NEMOVITOSTI
A OSVOBOZENÍ OD DANĚ DAROVACÍ

aktualizováno podle stavu v r. 2024

Příspěvek odpovídá na otázku kolik se platí daň z darované nemovitosti, resp. kdy se neplatí – kdo nemusí platit, darovací daň z nemovitosti při darování nemovitosti. Resp. kolik se naopak platí daň z darovací smlouvy v případech, které nejsou osvobozeny od této darovací daně.

DAROVACÍ DAŇ - DAŇ Z BEZÚPLATNÉHO PŘÍJMU

Daň darovací – daň z bezúplatného příjmu (plnění) je upravena v zákoně o daních z příjmů (dříve zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí). Touto daní je zdaňováno mimo jiné (tedy nejenom) bezúplatné nabytí majetku z dárce na obdarovaného prostřednictvím darovací smlouvy. Nejčastěji se řeší v souvislosti s darovací smlouvou na nemovitostPoplatníkem daně je obecně nabyvatel majetkových hodnot (nejčastěji, pokud jde o písemné darovací smlouvy, pak nemovitostí), tedy obdarovaný. Předmětem daně darovací je bezúplatné nabytí příjmů (plnění, majetku včetně nemovitostí) na základě právního úkonu, a to bez poskytnutí protihodnoty či protiplnění. U nemovitostí se základ daně odvíjí mj. od hodnoty nemovitostí určené znaleckým posudkem. Pokud je předmětem daně darovací jiný majetkový prospěch, jehož obsahem je opětující se plnění na dobu neurčitou, dobu života nebo na dobu delší pěti let (typicky např. osobní věcné břemeno práva bydlení a užívání v darovaných nemovitostech), rozumí se touto cenou pětinásobek ceny ročního plnění. Daňové přiznání k dani darovací (dani z bezúplatného příjmu) se podává do 1.4. následujícího kalendářního roku od nabytí nemovitostí, v rámci tedy standardního daňového přiznání k dani z příjmu. Výše daně darovací je shodná s daní z příjmu, tj. 15% u fyzických osob, pokud nejde o dále uvedené případy osob osvobozených od této daně.

OSVOBOZENÍ OD DANĚ Z BEZÚPLATNÉHO PŘÍJMU

Pokud jde o osvobození od daně z bezúplatného příjmu – osvobození od darovací daně, je zachováno toto osvobození (dříve tzv. osoby v I. a II. příbuzenské skupině) tak, že jsou mj. osvobozeny bezúplatné příjmy:

  •  
  • od příbuzného v linii přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci atp.) a
  • v linii vedlejší, pokud jde o :
    sourozence
    strýce, tetu
    synovce, neteř
    manžela
    manžela dítěte (zeťové a snachy), dítěte manžela
    rodiče manžela nebo manžela rodičů
    a dále od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou (tzv. spolužijící osoby, pokud splňují tyto zákonné předpoklady)

Tento přehled tedy odpovídá na otázku kdo nemusí platit darovací daň, resp. kdy se neplatí darovací daň při darování nemovitosti. Jak nejlépe převést nemovitost např. na děti tedy je zřejmé – darovací smlouvou na nemovitost.

Všimněte si mj. např., že zde chybí někteří rodinní příslušníci, u kterých smluvní strany často podceňují možnou vysokou daňovou povinnost. Např. bratranci, sestřenice, švagři, švagrové apod. Pozor také na osvobození např. ve vztahu daru strýc, teta, synovec a neteř, kdy např. ze strany pokrevního strýce (bratr rodiče obdarovaného) se dar považuje za osvobozen, zatímco ze strany do rodiny „přivdané“ tety nikoliv, či naopak. K otázce osob sešvagřených viz např. odkaz Darování ze SJM sourozenci jednoho z manželů. Obdobně v případech jako zeť či snacha, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžel rodiče, jde o osvobození za předpokladu, že dané manželství stále trvá. U spolužijících osob ve smyslu společně hospodařící domácnosti je třeba zpozornět. V praxi se mohou požadovat různé podmínky pro prokázání této skutečnosti a tohoto vztahu (čestné prohlášení, příp. svědci, anebo doklady ohledně plateb v rámci společně hospodařící domácnosti atp.). Naopak není bez dalšího z tohoto pohledu podstatné např. stejné trvalé bydliště.

V případech osvobození od daně darovací není třeba znalecký posudek na ocenění hodnoty nemovitostí. Pozor ale na to, že pokud hodnota nemovitosti – daru, je nad 5 mil. Kč, tak i v případech od daně osvobozených je dána oznamovací povinnost finančnímu úřadu. A to i tehdy tedy, pokud se daň neplatí z důvodu osob od daně osvobozených.

CHCETE SE NA COKOLIV ZEPTAT?

POTŘEBUJETE DAROVACÍ SMLOUVU?

ZAJÍMÁ VÁS POSTUP NEBO CENA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE ONLINE

TYTO KONZULTACE JSOU ZDARMA 

ONLINE CHAT

Pro klienty z

celé ČR online

Více jak

200 recenzí

Cena vč. DPH od

3.000 Kč

Každý měsíc zodpovíme více jak  300 dotazů online.

Umístění v žebříčku hodnocení na firmy.cz:

právní služby v ČR 7. místo, advokáti v ČR 5. místo, právní služby Zlínský kraj 1. místo.

RECENZE

Moc děkuji za zpracování darovací smlouvy a návrh vkladu do katastru. Komunikace byla rychlá, věcná, profesionální. Cena skvělá. Na katastru bez problémů! Mohu jen vřele doporučit.
Tomáš Zeman, Středočeský kraj

Byli jsme s prací této AK maximálně spokojeni. Pracují rychle, profesionálně a za výbornou cenu. První darovací smlouvu jsme si udělali sami podle vzoru na internetu a byla katastrálním úřadem zamítnuta. Zbytečně jsme promarnili čas a peníze. Služby této AK všem vřele doporučuji.
Jana Dvořáková, Pardubický kraj

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ