cerny_paragraf

NA CO SI DÁT POZOR U ZÁPŮJČKY – TIPY PRO VĚŘITELE

Na co si dát pozor u zápůjčky peněz a jiných pohledávek
tipy pro věřitele

S jakými nejčastějšími chybami se lze v praxi setkat v souvislosti typicky se smlouvami o zápůjčce, ale prakticky obdobně i v případech jiných pohledávek (občanskoprávních i obchodněprávních):


Neprověření osoby dlužníka

Před zvážením zahájení soudního řízení doporučujeme si dlužníka prověřit z hlediska předpokladu efektivnosti dalšího řešení pohledávky minimálně v INSOLVENČNÍM REJSTŘÍKUa případně také z hlediska již nařízených EXEKUCÍPomoci může také zkusit vyhledat nějaké informace spojené s konkrétním jménem ve vyhledávači GOOGLE.


Absence písemné smlouvy

Poměrně často se věřitelé spoléhají na pouze ústní domluvu, zj. jde-li o zápůjčku známému či rodinnému příslušníkovi. Omyl tohoto postupu většinou věřitel pochopí poměrně rychle (ovšem pozdě) v okamžiku, kdy mu zápůjčka dlužníkem není vrácena a kdy se má jít soudit. Buď si tímto zcela znemožní šanci na vymožení zápůjčky, anebo si ji výrazně omezí. Využít by věřitel měl kvalitní SMLOUVU O ZÁPŮJČCE nebo příp. UZNÁNÍ DLUHU.


Špatná smlouva nebo špatně vyplněný vzor

Jedná se o podobný problém jako v předchozím bodě, kdy se věřitel spoléhá jen na nějaký laicky sepsaný dokument typu stručného „potvrzení“ o předání částky. V tom často zásadním způsobem chybuje (např. ve formulacích ohledně úroků z prodlení a jejich výše, ztráty výhody splátek apod.), anebo podstatnou náležitost vynechává (např. podmínky splatnosti – čas a místo apod.). Podobný problém se týká využití obecných vzorů z internetu. I když narazíte na poměrně správný vzor, často se bohužel stává, že je nesprávně doplněn nebo je nějaká podstatná skutečnost opomenuta, která ze vzoru pro konkrétní situaci na první pohled nevyplývá.


Vadné použití směnky

Směnka je instrument, který je v praxi používán pro jeho zdánlivou „jednoduchost“ – její formulář se věřiteli zdá jako rychlá možnost „potvrdit“ dluh. Směnka je ovšem přísně formální právní instrument, v němž i nepatrná chyba, kterou běžný občan vůbec za chybu obvykle nepovažuje, může znamenat neplatnost směnky. Věřitel pak u soudu zjistí, že vlastně má v ruce bezcenný kus papíru. Opět vhodnějším řešením může být využití uznání dluhu.


Nevymáhání pohledávky ihned po splatnosti

Ať již věřitel spoléhá na neustále se řetězící výmluvy dlužníka či jeho opakované žádosti o odložení termínu splacení, anebo se domnívá, že má dostatek času dluh vymáhat a mezitím navíc jistina bude narůstat o úroky z prodlení, dělá věřitel zásadní chybu, pokud vyčkává déle jak např. měsíc po splatnosti dluhu. Nejde jen o to, že po třech letech (obecně) se dluh promlčí, ale i o to, že z praxe lze jednoznačně konstatovat, že čím déle se vyčkává po splatnosti dluhu s vymáháním, tím více se zvětšuje riziko toho, že věřitel své peníze již nikdy neuvidí. Věřitel by tak měl přistoupit k VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVKY co nejdříve.


Nejen zápůjčka, ale jakákoliv smlouva …

Uvedené problémy shora, tj. zj. podcenění kvalitního právního dokumentu – smlouvy a odkládání řešení pohledávky, se přitom týká i jakýchkoliv jiných smluv. Ať již občanskoprávních, tak i obchodních u podnikatelů.


RECENZE

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ