Nový občanský zákoník: stavba součástí pozemku

STAVBY SE OD 1.1.2014 STALY SOUČÁSTÍ POZEMKU! POKUD NEBYLO MOŽNÉ TOTO SLADĚNÍ Z DŮVODU ROZDÍLNÉHO VLASTNICTVÍ, BYLO ZALOŽENO ZE ZÁKONA VZÁJEMNÉ PŘEDKUPNÍ PRÁVO VLASTNÍKU STAVBY A POZEMKU.

 

Nový občanský zákoník od 1.1.2014 zavedl novou a zcela zásadní zásadu, podle které stavba je součástí pozemku.

 

Součástí pozemku podle NOZ je mj. i stavba zřízená na pozemku (např. dům) s výjimkou staveb dočasných, včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech. Kupř. tak uvedený dům již není podle NOZ považován za samostatnou nemovitost, ale tedy za součást pozemku. Cílem je sladění vlastnictví pozemku a trvalé stavby na něm umístěné.

 

Kde k 1.1.2014 vlastník pozemku a stavby jsou shodní, stává se stavba přímo ze zákona součástí pozemku, a tedy do budoucna je možno volně disponovat jen s pozemkem a tyto dispozice se budou dotýkat automaticky i trvalé stavby na něm umístěné.

 

K uvedenému datu samozřejmě existuje také celá řada staveb, jejichž vlastnictví je dáno někomu jinému, než jak je tomu u pozemku pod stavbou, případně všichni spoluvlastníci stavby nejsou zároveň vlastníky pozemku pod ní. NOZ se tuto situaci snaží řešit až do budoucna tak, že zakládá zákonné předkupní právo vlastníka pozemku ke stavbě a naopak vlastníka stavby k pozemku (nebo jeho příslušné části).

 

Uvedená situace se bude dotýkat např. častých zemědělských či průmyslových staveb, stojících na pozemcích ve vlastnictví jiné osoby.

 

V uvedených souvislostech NOZ operuje mj. se dvěma novými pojmy:

 

  • přestavek: pokud se stavba nachází na více pozemcích, daná pravidla se použijí jen ve vztahu k pozemku, na kterém se nachází převážná část stavby a stane-li se stavba součástí pozemku, použijí se ve vztahu k pozemkům, na které části stavby přesahují, ustanovení o tzv. přestavku (zasahuje-li stavba zřízená na vlastním pozemku jen malou částí na malou část pozemku v cizím vlastnictví), přičemž zásadní význam má dobrá víra zřizovatele stavby
  • právo stavby: má-li být ke stavebnímu záměru využit cizí pozemek se souhlasem jeho vlastníka, lze využít právo stavby (NOZ toto právo prohlašuje za samostatnou nemovitost), jako převoditelné a děditelné věcné právo zatěžující cizí pozemek, a to max. na dobu 99 let

 

Budete-li chtít kupř. stavbu, bytovou či nebytovou jednotku nebo naopak pozemek nejen prodat, ale i darovat kupř. dětem, musíte povinně ze zákona v takových situacích vyřešit především předkupní právo. Pokud by bylo předkupní právo porušeno, účinky převodu vlastnictví zanikají zásadně uplatněním předkupního práva a prodávající a kupující tak budou ve značné právní nejistotě.

 

Viz mj. také např. článek Pravidla a omezení k vzájemnému předkupnímu právu vlastníků staveb a vlastníků pozemků pod těmito stavbami, popř. také viz např. článek Vzájemné předkupní právo vlastníka pozemku a stavby v případě spoluvlastnictví.

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ