cerny_paragraf

PRÁVNÍ RADY „ODBORNÍKŮ“ NAD ZLATO?!

Právní rady „odborníků“ nad zlato?!

Setkali jsme se v poslední době s následujícími situacemi, kdy klienti obdrželi nesprávné rady od svých finančních poradců, které mají přesah do oblasti právní. Podobné nesprávné rady udělují běžně ale i jiné osoby – k tomu viz dále.

 

V PRVNÍ SITUACI doporučil finanční poradce klientce v rámci řešení stávající hypotéky převod nemovitosti darem na sourozence a jeho ženu.

Klientka na tuto „radu“ dala, věc nekonzultovala v advokátní ani daňové kanceláři, vyplnila jakýsi obecný vzor darovací smlouvy a tento podala katastrálnímu úřadu. Tam to „prošlo“, protože katastr řeší převod jen z velmi omezených hledisek katastrálních předpisů. Překvapené klientce, která se na nás obrátila bohužel až poté, pak došla ale od finančního úřadu výzva k úhradě daně z převodu – nabytí nemovitostí. Švagrová totiž není osobou osvobozenou od této daně a tato daň je přitom vysoká – 15% z příslušné hodnoty daru.

 

V DRUHÉ SITUACI doporučil finanční poradce, opět v rámci řešení stávající hypotéky, klientům, kteří mají v plánu se rozvádět, aby manžel převedl svoji polovinu domu v SJM (společné jmění manželů) na syna darem.

 

V tomto případě se klientka na nás obrátila naštěstí předem v rámci právní poradny online. Jednak jsme ji upozornili na to, že tato rada je právně nerealizovatelná, protože v SJM není vymezena právně žádná „polovina“, kterou by bylo možno samostatně převádět. Současně jsme ji také varovali před takovým jednáním z toho důvodu, že dar nezohledňuje vůbec budoucí vypořádání zbytku majetku v SJM (účty, movité věci, spoření, úvěry atp.) a celou situaci tak může naopak takový „dar“ výrazně zkomplikovat.

 

Podobné nesprávné „rady“, které směšují rizikovým způsobem smlouvy darovací, kupní, vypořádání spoluvlastnictví či SJM atp. a nerozlišují mezi nimi, byť jejich právní i finanční dopady jsou naprosto různé, se vyskytují bohužel poměrně často. Před takovými (a podobnými) neuváženými kroky je třeba důsledně varovat. V první situaci to klientku stálo poměrně velkou částku peněz. V druhé situaci k tomu mohlo teprve dojít, pokud by se včas klientka s naší kanceláří neporadila.

 

Obdobným způsobem také bývá doporučováno podepsání např. „budoucí smlouvy“ pro účely budoucího čerpání úvěru s tím, že to je jen taková „formalita pro banku“, a tak stačí jen nějaký jednoduchý vzor. Rozhodně to formalita ale není! Je to smlouva s možnými vážnými právními důsledky, kterou se rozhodně nevyplácí podceňovat jako jakoukoliv údajnou „formalitu pro banku“, jak některými finančními poradci bývá klientům nesprávně prezentováno. Naopak ti odpovědní poradci jsou si významu takové smlouvy a možných právních dopadů velmi dobře vědomi a tak k tomu také přistupují, když doporučují řádné právní úšetření takového úkonu.

 

Naše advokátní kancelář spolupracuje s různými subjekty, mezi které patří soudní znalci, realitní makléři, finanční poradci, daňoví poradci, geodeti atp. Každý z nich pomáhá svým klientům v rámci své odbornosti. Geodet např. zpracuje geometrický plán na rozdělení pozemků nebo finanční poradce pomůže zařídit vhodnou hypotéku. Pokud ale věc má přesah do právní oblasti nebo je potřeba zpracovat nějakou právní smlouvu, přenechávají – tedy alespoň ti odpovědní, samozřejmě běžně tyto kroky advokátní kanceláři, která v rámci své odbornosti za to také odpovídá.

 

Pokud totiž nějakou smlouvu sepíše, nebo její sepsání doporučí, bez advokátní kanceláře, např. zmíněný znalec, realitní makléř, finanční poradce, daňový poradce, geodet či úředník atp., tak v první řadě po právní stránce riskuje ten, kdo se na takové jednání nebo takto vyhotovenou smlouvu spolehne. Což si často uvědomí až v situaci, kdy napravit tuto chybu je bohužel již pozdě. Podobně to platí také pro různé obecné vzory, ze kterých většinou nelze vyčíst veškeré potřebné souvislosti. Možná si někdo řekne co je složitého na darování nemovitostí, nicméně jak lze vidět jen z pár vybraných příkladů shora, tak každý případ má svoje souvislosti, které mohou být velmi podstatné, ačkoliv „neprávník“ jim význam nepřikládá nebo si je ani neuvědomuje.

Někteří klienti se někdy obávají, ovšem vcelku zbytečně, zeptat na podmínky právní porady nebo na cenu té které smlouvy. To ale v době internetu a online služeb již není vůbec problém. Klient nemusí chodit nikam osobně. Může z pohodlí domova oslovit např. e-mailem i více kanceláří s žádostí o cenovou nabídku a další podmínky. Takový dotaz je nezávazný. Klient tak zjistí podmínky včetně přesných cenových relací předem a v klidu se pak rozhodne, jaký postup dále zvolí.

 

RECENZE

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Chcete-li vyplnit tento formulář, prosím povolte v prohlížeči JavaScript.

Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.

ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?

NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE

608 979 055 | ONLINE CHAT | SEKRETARIAT@ADVOKAT-ZLINSKO.CZ