advokát
právník
Již v dřívějším článku vydaném po účinnosti nového občanského zákoníku ohledně společenství vlastníků jednotek bytových domů (SVJ) jsme informovali, že SVJ mají povinnost do 1.1.2017 upravit své stanovy.
Dříve bylo sporné a různými rejstříkovými soudy i různě akceptované, zda je nutno tyto změny činit ve formě notářského zápisu.
Tato otázka byla zjevně v této fázi vyřešena rozhodnutím Vrchního soudu v Olomouci 8 Cmo 202/2016 ze dne 28.6.2016 a společnou gremiální poradou vrchních soudů v červnu 2016, kde došlo k výkladové shodě v tom směru, že SVJ vzniklá před 1.1.2014 pro změnu svých stanov SVJ nemusí mít formu notářského zápisu, což řadě SVJ šetří finanční prostředky, čas i zjednodušuje formální stránku věci. Netýká se to pouze těch SVJ, která ve svých stanovách případně výslovně mají upraveno, že je možno je měnit výlučně jen formou notářského zápisu.
Zdroj: K formě změny stanov SVJ vzniklých před 1.1.2014
Současně upozorňujeme, že stanovy mají na fungování každého SVJ zcela zásadní vliv a každé SVJ by změnám stanov a jednotlivým ustanovením stanov mělo věnovat proto patřičnou pozornost. Ve stručnosti lze odkázat např. na článek 15 věcí, na které si dát pozor při úpravě stanov.
Recenze
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí poučení.
PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE
Reklamní agentura Design 88