Close
PRÁVNÍ SLUŽBY A SMLOUVY ONLINE
Mgr. Zdeněk RUMPLÍK

advokát

JUDr. Petr HRADIL

právník

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

publikováno 2010

Řada podnikatelů, kteří provozují tzv. internetové e-shopy na svých webových stránkách, podceňuje právní význam zveřejněných obchodních podmínek, a to v tom smyslu, že se spokojí pouze s laicky vypracovanými či okopírovanými obchodními podmínkami, a to velmi často i s celou řadou podstatných chyb. Taková skutečnost může mít odraz jak ve snížené důvěryhodnosti e-shopu u potencionálních zákazníků, tak i v problémech vyplývajících z následně řešených situací se zákazníky, stejně jako z kontrol ze strany České obchodní inspekce.

Kupříkladu v roce 2010 provedla Česká obchodní inspekce kontrolu internetových obchodů v rámci sledování informačních povinností vůči zákazníkům a nedostatky v tomto směru zjistila u více jak 77% případů. Vypracovat obchodní podmínky tak, aby vyhovovaly všem zákonným předpisům (zj. občanskému zákoníku a zák. o ochraně spotřebitele) a aby plnily celou řadu zákonem stanovených informačních povinností vůči zákazníkům v postavení spotřebitelů, tedy není vůbec otázka tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. V horším případě dokonce podnikatelé v rámci svých internetových e-shopů žádné obchodní podmínky nemají zveřejněny, tedy neplní vůči spotřebiteli prakticky žádnou ze zákonem stanovených informačních povinností.

Obchodní podmínky by měly vždy předně uvádět přesné a aktuální údaje o podnikateli a kontaktech na něj, tj. zejména přesný název firmy, sídlo nebo místo podnikání, IČ a informace o zápisu podnikatele v příslušném registru. Dále by měl být také uveden rozdíl mezi koncovým zákazníkem v postavení spotřebitele a naopak bez postavení spotřebitele, který e-shop využívá pro potřeby svého podnikání, což má důsledky v řadě skutečností, zj. pak ve vztahu k právní úpravě chránící práva spotřebitele, což se dotýká např. i známé 14 denní lhůty pro vrácení zboží bez udání důvodu, uplatnitelné pouze ze strany zákazníka – spotřebitele. Je třeba také přesně specifikovat okamžik, ke kterému je uzavřena kupní smlouva.

Obchodní podmínky by dále měly popisovat případy a podmínky, za nichž zákazník může odstoupit od smlouvy, včetně případů tzv. rozporu s kupní smlouvou, a to v souladu se zákonem. Nezbytné jsou informace o názvu a specifikaci zboží, stejně jako o finální ceně zboží, včetně toho zda je cena uvedena včetně všech daní a poplatků a doby, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti, byť se většinou bude jednat o dobu, po kterou bude zboží a cena zobrazena na webových stránkách obchodu, dále o způsobech platby a řešit by se měly také možnosti dopravy a doručení a převzetí zboží, náklady na dodání zboží, včetně otázky odpovědnosti za poškození zboží při přepravě, zajišťované prostřednictvím třetího subjektu. Informovat by se mělo také o nákladech vzniklých kupujícímu při použití komunikačních prostředků v souvislosti s uzavřením smlouvy, byť je ponese samozřejmě kupující. Pro případ reklamací by obchodní podmínky měly obsahovat popis toho, jakým způsobem, v jakém rozsahu a za jakých podmínek lze zboží reklamovat, včetně řešení otázky kde lze reklamaci uplatnit, otázky provádění záručních oprav a nákladů na reklamaci, to vše opět v souladu se zákonem. Vyřízení reklamace samo o sobě nesmí být zpoplatněno, a to ani v případě zamítnutí reklamace. Spotřebitel má právo od uzavřené kupní smlouvy odstoupit i bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce ve 14 denní lhůtě od převzetí zboží. Při využití práva spotřebitele vrátit zboží v zákonné 14 denní lhůtě by měl být popsán také způsob, prostřednictvím kterého lze zboží vrátit. Tuto lhůtu není možno zkrátit ani nijak omezit. Často se z tohoto hlediska chybuje např. v kladení požadavku na vrácení zboží v neporušeném originálním obalu nebo ve vyloučení nebo omezení práva na odstoupení od smlouvy v případě osobního odběru zboží na prodejně.

Provozovatel e-shopu musí dbát také na dostatečnou ochranu osobních údajů zákazníků, tedy také na úpravu této otázky.  Je povinen, jako subjekt, který zpracovává osobní údaje zákazníků (pouze s výjimkou dle § 18 dále citovaného zákona), se registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Současně lze doporučit upravit dostatečně problematiku souhlasu zákazníka se zpracováním jeho osobních údajů a poučovací povinnost vůči zákazníkovi v tomto směru.

registrovat se jako správce osobních údajů …

Chtějí vydělávat, ale nečtou zákony. Proto e-shopisté dostávají pokuty

 

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

reference
Tuto advokátní kancelář mohu určitě doporučit. Jako živnostník jsem se na ně obrátil ve věci řešení některých pohledávek po splatnosti. Vyřízení proběhlo online. S výsledkem i s přístupem maximální spokojenost.

Josef Sukup, Luhačovice /

Reference klientů naší AK na FIRMY.CZ naleznete na tomto ODKAZU, v části Jak lidé hodnotí tuto firmu, popř. klikněte na obrázek níže.


Reference - zkušenosti klientů advokat-zlinsko.cz / , , ,

S touto AK naše firma spolupracuje mnoho let a jsme velice spokojení. Díky profesionálnímu přístupu jsou naše požadavky vyřízené vždy ve velmi krátké době. Oceňujeme perfektní vyřízení všech našich potřeb, např. vypracování smluv, vymáhání pohledávek, kvalitní právní poradenství.

Valašskokloboucké služby s.r.o., Zlínsko /

Vřele doporučuji tuto AK, jsem maximálně spokojená. Rychlost, profesionalita, vstřícnost, milá komunikace a v neposlední řadě i cena. A to vše z pohodlí domova. Neváhejte využít služeb této AK.

Barcalová, Libiš /

Jsem s prací této AK velice spokojená. Chci poděkovat za profesionální přístup. Oceňuji rychlost i kvalitu vytvořené smlouvy vypracované na míru online. Budu doporučovat a i nadále se budu obracet na tuto AK.

Jana Prchalová, Středočeský kraj /

Byl jsem velmi spokojen s prací této kanceláře, pokud jde o převod nemovitosti online, a to jak z hlediska rychlosti a kvality poskytnuté právní služby, tak i vzájemné komunikace a poučení, a v neposlední řadě také s ohledem na nízkou cenu. Doporučuji.

PharmDr. Robin Hyjánek, okr. Zlín /

Tato advokátní kancelář mi vyřizuje pohledávku. Jsem s ní velice spokojený. Doporučuji všem.

Jiří Glasa, Ostrava /

Rychlé zpracování kupní a darovací smlouvy na nemovitosti, na míru a s množstevní slevou za dvě zadané smlouvy, příjemná cena, skvělá komunikace jak e-mailem, tak po telefonu. Především si cením konzultací a úprav ve smlouvě v rámci ceny, a to včetně poskytnutých informací nad rámec povinností AK, které mi umožnily nakonec prodej nemovitosti dokonce za podstatně vyšší cenu. Pokud budu v budoucnosti potřebovat právní služby, určitě se znovu obrátím na tuto AK.

Ing. Aleš Veselka, Staré Město ... Převody nemovitostí /

Tato advokátní kancelář poskytuje naší společnosti právní poradenství dlouhodobě, zj. v oblasti přípravy a revizí smluvních dokumentů a řešení pohledávek. Se spoluprací jsme maximálně spokojeni. Služby jsou rychlé, precizní a většinou online, vzdálenost není problém. Můžeme vřele doporučit.

Areál Kahan s.r.o., Ostrava /

Byli jsme velmi spokojeni s prací této kanceláře po všech stránkách, pokud jde o převod nemovitosti online - rychlost, preciznost, nízká cena - můžeme jen a jen tyto služby doporučit.

Janštovi, Opava /

Tato kancelář nás velmi příjemně překvapila dobrou cenou za převodní smlouvu na nemovitost. Jednání velmi rychlé a příjemné. Mohu jen doporučit.

M. Chromáčková, Zlínský kraj /

Jsem velmi spokojená, spolupráce s touto kanceláří byla perfektní a profesionální po všech stránkách.

Ivana K., Benešovsko /

S prací této AK jsme byli maximálně spokojeni. Pracují rychle, profesionálně a za výbornou cenu. První darovací smlouvu jsme si udělali bohužel sami podle vzoru na internetu a byla katastrálním úřadem zamítnuta. Zbytečně jsme promarnili čas a peníze. Služby této AK všech vřele doporučuji.

Jana Dvořáková, Ústí nad Orlicí ... Převody nemovitost /

S touto advokátní kanceláří mám velice dobré zkušenosti, v minulosti mi dělali podnájemní smlouvu a teď nově kupní smlouvu nemovitosti. Odezvy na dotazy na mail byly rychlé a srozumitelné a na požádání dokonce udělali smlouvu do druhého dne. Rovněž s cenovou nabídkou jsem byl velmi spokojen.

P. Žák, Znojemsko /

Obrátila jsem se na tuto kancelář, kterou jsem si našla na internetu. Přišel mi doporučenou poštou platební rozkaz na nějaký údajný velmi starý evidentně promlčený dluh. Tato kancelář mě zastoupila a vše kladně vyřešila. Děkuji a všem vřele doporučuji. Jsou to profesionálové.

Marie Chytrá, Teplice /

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
  Kontaktní formulář slouží k zadání a zodpovězení zj. dotazů k bližším podmínkám a k cenové nabídce právní služby, kterou online nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou samozřejmě nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti AK. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.  ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?
  KONTAKTUJTE NÁS – NEZÁVAZNĚ A ZDARMA
  tel. 608 979 055 / On-line chat / sekretariat@advokat-zlinsko.cz

   

  PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE

  Darovací smlouva

  Kupní smlouva

  Kontrola smlouvy

  Smlouva směnná

  Spoluvlastnictví

  Převody nemovitostí

  Vymáhání pohledávek

  Exekuční návrh

  Platební rozkaz

  Upomínka - vzor

  Uznání dluhu - vzor

  Právní služby - firmy

  Právní služby - reality

  Obchodní smlouvy

  Rozvod a SJM