Close
PRÁVNÍ SLUŽBY A SMLOUVY ONLINE
Mgr. Zdeněk RUMPLÍK

advokát

JUDr. Petr HRADIL

právník

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

publikováno 2010

Řada podnikatelů, kteří provozují tzv. internetové e-shopy na svých webových stránkách, podceňuje právní význam zveřejněných obchodních podmínek, a to v tom smyslu, že se spokojí pouze s laicky vypracovanými či okopírovanými obchodními podmínkami, a to velmi často i s celou řadou podstatných chyb. Taková skutečnost může mít odraz jak ve snížené důvěryhodnosti e-shopu u potencionálních zákazníků, tak i v problémech vyplývajících z následně řešených situací se zákazníky, stejně jako z kontrol ze strany České obchodní inspekce.

Kupříkladu v roce 2010 provedla Česká obchodní inspekce kontrolu internetových obchodů v rámci sledování informačních povinností vůči zákazníkům a nedostatky v tomto směru zjistila u více jak 77% případů. Vypracovat obchodní podmínky tak, aby vyhovovaly všem zákonným předpisům (zj. občanskému zákoníku a zák. o ochraně spotřebitele) a aby plnily celou řadu zákonem stanovených informačních povinností vůči zákazníkům v postavení spotřebitelů, tedy není vůbec otázka tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. V horším případě dokonce podnikatelé v rámci svých internetových e-shopů žádné obchodní podmínky nemají zveřejněny, tedy neplní vůči spotřebiteli prakticky žádnou ze zákonem stanovených informačních povinností.

Obchodní podmínky by měly vždy předně uvádět přesné a aktuální údaje o podnikateli a kontaktech na něj, tj. zejména přesný název firmy, sídlo nebo místo podnikání, IČ a informace o zápisu podnikatele v příslušném registru. Dále by měl být také uveden rozdíl mezi koncovým zákazníkem v postavení spotřebitele a naopak bez postavení spotřebitele, který e-shop využívá pro potřeby svého podnikání, což má důsledky v řadě skutečností, zj. pak ve vztahu k právní úpravě chránící práva spotřebitele, což se dotýká např. i známé 14 denní lhůty pro vrácení zboží bez udání důvodu, uplatnitelné pouze ze strany zákazníka – spotřebitele. Je třeba také přesně specifikovat okamžik, ke kterému je uzavřena kupní smlouva.

Obchodní podmínky by dále měly popisovat případy a podmínky, za nichž zákazník může odstoupit od smlouvy, včetně případů tzv. rozporu s kupní smlouvou, a to v souladu se zákonem. Nezbytné jsou informace o názvu a specifikaci zboží, stejně jako o finální ceně zboží, včetně toho zda je cena uvedena včetně všech daní a poplatků a doby, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti, byť se většinou bude jednat o dobu, po kterou bude zboží a cena zobrazena na webových stránkách obchodu, dále o způsobech platby a řešit by se měly také možnosti dopravy a doručení a převzetí zboží, náklady na dodání zboží, včetně otázky odpovědnosti za poškození zboží při přepravě, zajišťované prostřednictvím třetího subjektu. Informovat by se mělo také o nákladech vzniklých kupujícímu při použití komunikačních prostředků v souvislosti s uzavřením smlouvy, byť je ponese samozřejmě kupující. Pro případ reklamací by obchodní podmínky měly obsahovat popis toho, jakým způsobem, v jakém rozsahu a za jakých podmínek lze zboží reklamovat, včetně řešení otázky kde lze reklamaci uplatnit, otázky provádění záručních oprav a nákladů na reklamaci, to vše opět v souladu se zákonem. Vyřízení reklamace samo o sobě nesmí být zpoplatněno, a to ani v případě zamítnutí reklamace. Spotřebitel má právo od uzavřené kupní smlouvy odstoupit i bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce ve 14 denní lhůtě od převzetí zboží. Při využití práva spotřebitele vrátit zboží v zákonné 14 denní lhůtě by měl být popsán také způsob, prostřednictvím kterého lze zboží vrátit. Tuto lhůtu není možno zkrátit ani nijak omezit. Často se z tohoto hlediska chybuje např. v kladení požadavku na vrácení zboží v neporušeném originálním obalu nebo ve vyloučení nebo omezení práva na odstoupení od smlouvy v případě osobního odběru zboží na prodejně.

Provozovatel e-shopu musí dbát také na dostatečnou ochranu osobních údajů zákazníků, tedy také na úpravu této otázky.  Je povinen, jako subjekt, který zpracovává osobní údaje zákazníků (pouze s výjimkou dle § 18 dále citovaného zákona), se registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Současně lze doporučit upravit dostatečně problematiku souhlasu zákazníka se zpracováním jeho osobních údajů a poučovací povinnost vůči zákazníkovi v tomto směru.

registrovat se jako správce osobních údajů …

Chtějí vydělávat, ale nečtou zákony. Proto e-shopisté dostávají pokuty

 

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

reference
Velmi oceňuji kvalitu této advokátní kanceláře a děkuji za velmi rychlou a profesionální práci při přípravě smlouvy. Využili jsme v rodině této možnosti již třikrát a vřele doporučuji.

Paličková, Benešovsko /

S touto AK spolupracujeme jak ve věcech veškerých typů smluv, tak i v soudních sporech a při vymáhání pohledávek po splatnosti. AK pracuje profesionálně a operativně, jsme spokojeni již řadu let.

Starojicko, a.s., okr. Nový Jičín /

Tuto advokátní kancelář jsem oslovila pro vyhotovení darovací smlouvy na nemovitost. Vypracování smlouvy a všech potřebných dokumentů bylo provedeno na profesionální úrovni, s velkou rychlostí a hlavně vše online. Zodpovězení dalších dotazů bylo provedeno s rychlostí a ochotou. AK velmi doporučuji.

Vladimíra Jeřábková, Praha /

Byl jsem velmi spokojen s prací této kanceláře, pokud jde o převod nemovitosti online, a to jak z hlediska rychlosti a kvality poskytnuté právní služby, tak i vzájemné komunikace a poučení, a v neposlední řadě také s ohledem na nízkou cenu. Doporučuji.

PharmDr. Robin Hyjánek, okr. Zlín /

S touto advokátní kanceláří spolupracujeme dlouhodobě. Využíváme jejích právních služeb a zastupování při soudních sporech, které byly zatím vždy dořešeny k naší spokojenosti. AK pro naši společnost úspěšně řeší vymáhání pohledávek, vypracovává a reviduje kupní aj. smlouvy v rámci obchodních vztahů, smlouvy o převodech nemovitostí, nájemní a pachtovní smlouvy na zemědělské pozemky. Pracují profesionálně a operativně.

Starojicko, a.s., Starý Jičín-Jičina /

Obrátila jsem se na tuto kancelář, kterou jsem si našla na internetu. Přišel mi doporučenou poštou platební rozkaz na nějaký údajný velmi starý evidentně promlčený dluh. Tato kancelář mě zastoupila a vše kladně vyřešila. Děkuji a všem vřele doporučuji. Jsou to profesionálové.

Marie Chytrá, Teplice /

Výborný a profesionální přístup s převodem nemovitosti online, vše rychle vyřízeno, vše jasně vysvětleno. Překvapivě velmi příznivé ceny. Všem jen doporučuji, naprostá spokojenost.

Dagmar Nováková, Praha ... Převody nemovitostí /

Maximální spokojenost s touto AK. Děkuji velmi pěkně za vaše služby a velmi ráda vás všem doporučuji.

M. Balogová, okr. Zlín /

Hodnocení spokojenosti klientů naší AK na FIRMY.CZ naleznete na tomto ODKAZU (49 recenzí) a tomto ODKAZU (19 recenzí) v části Jak lidé hodnotí tuto firmu, popř. klikněte na obrázek níže - odkaz na první profil (49 recenzí)


Reference - zkušenosti klientů advokat-zlinsko.cz / , , ,

Výborná spolupráce, super přístup! Všechno jasně dané a dodržené!! Mohu jen doporučit!

Ivana Hlachová, Ústí nad Orlicí ... Právní služby /

Tato AK pro naši společnost mj. řeší i pohledávky po splatnosti. Se spoluprací jsme spokojeni.

So group s.r.o., Zlínsko /

Tuto advokátní kancelář mohu určitě doporučit. Jako živnostník jsem se na ně obrátil ve věci řešení některých pohledávek po splatnosti. Vyřízení proběhlo online. S výsledkem i s přístupem maximální spokojenost.

Josef Sukup, Luhačovice /

Velice seriózní kancelář. Zpracovala mi perfektní smlouvu za velmi dobrou cenu. Použil jsem ji až později a potřeboval jsem tak ještě určité úpravy. Kancelář úpravy provedla rychle a dokonce v rámci původní ceny. Super jednání.

J. Soukup, Královéhradecko /

Potřebovali jsme nechat udělat darovací smlouvu na převod nemovitostí, tak jsme se obrátili na tuto AK. Příjemné vystupování, jak přes mail, tak přes telefon. Rychlé vyhotovení smluv a návrhů na vklad, ochota vysvětlit všechny podrobnosti. Super.

Novosadovi, Vsetín /

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
  Kontaktní formulář slouží k zadání a zodpovězení zj. dotazů k bližším podmínkám a k cenové nabídce právní služby, kterou online nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou samozřejmě nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti AK. Odesláním formuláře berete na vědomí tyto podmínky a poučení.  });

  ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?
  KONTAKTUJTE NÁS – NEZÁVAZNĚ A ZDARMA
  tel. 608 979 055 / On-line chat / sekretariat@advokat-zlinsko.cz

   

  });

  PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE

  Darovací smlouva

  Kupní smlouva

  Kontrola smlouvy

  Smlouva směnná

  Spoluvlastnictví

  Převody nemovitostí

  Vymáhání pohledávek

  Exekuční návrh

  Platební rozkaz

  Upomínka - vzor

  Uznání dluhu - vzor

  Právní služby - firmy

  Právní služby - reality

  Obchodní smlouvy

  Rozvod a SJM