Obchodní podmínky a internetové e-shopy
Close
PRÁVNÍ SLUŽBY A SMLOUVY ONLINE
Mgr. Zdeněk RUMPLÍK

advokát

JUDr. Petr HRADIL

právník

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

 

Obchodní podmínky a internetové e-shopy

publikováno 2010

 

Řada podnikatelů, kteří provozují tzv. internetové e-shopy na svých webových stránkách, podceňuje právní význam zveřejněných obchodních podmínek, a to v tom smyslu, že se spokojí pouze s laicky vypracovanými či okopírovanými obchodními podmínkami, a to velmi často i s celou řadou podstatných chyb. Taková skutečnost může mít odraz jak ve snížené důvěryhodnosti e-shopu u potencionálních zákazníků, tak i v problémech vyplývajících z následně řešených situací se zákazníky, stejně jako z kontrol ze strany České obchodní inspekce.

 

Kupříkladu v roce 2010 provedla Česká obchodní inspekce kontrolu internetových obchodů v rámci sledování informačních povinností vůči zákazníkům a nedostatky v tomto směru zjistila u více jak 77% případů. Vypracovat obchodní podmínky tak, aby vyhovovaly všem zákonným předpisům (zj. občanskému zákoníku a zák. o ochraně spotřebitele) a aby plnily celou řadu zákonem stanovených informačních povinností vůči zákazníkům v postavení spotřebitelů, tedy není vůbec otázka tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. V horším případě dokonce podnikatelé v rámci svých internetových e-shopů žádné obchodní podmínky nemají zveřejněny, tedy neplní vůči spotřebiteli prakticky žádnou ze zákonem stanovených informačních povinností.

 

Obchodní podmínky by měly vždy předně uvádět přesné a aktuální údaje o podnikateli a kontaktech na něj, tj. zejména přesný název firmy, sídlo nebo místo podnikání, IČ a informace o zápisu podnikatele v příslušném registru. Dále by měl být také uveden rozdíl mezi koncovým zákazníkem v postavení spotřebitele a naopak bez postavení spotřebitele, který e-shop využívá pro potřeby svého podnikání, což má důsledky v řadě skutečností, zj. pak ve vztahu k právní úpravě chránící práva spotřebitele, což se dotýká např. i známé 14 denní lhůty pro vrácení zboží bez udání důvodu, uplatnitelné pouze ze strany zákazníka – spotřebitele. Je třeba také přesně specifikovat okamžik, ke kterému je uzavřena kupní smlouva.

 

Obchodní podmínky by dále měly popisovat případy a podmínky, za nichž zákazník může odstoupit od smlouvy, včetně případů tzv. rozporu s kupní smlouvou, a to v souladu se zákonem. Nezbytné jsou informace o názvu a specifikaci zboží, stejně jako o finální ceně zboží, včetně toho zda je cena uvedena včetně všech daní a poplatků a doby, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti, byť se většinou bude jednat o dobu, po kterou bude zboží a cena zobrazena na webových stránkách obchodu, dále o způsobech platby a řešit by se měly také možnosti dopravy a doručení a převzetí zboží, náklady na dodání zboží, včetně otázky odpovědnosti za poškození zboží při přepravě, zajišťované prostřednictvím třetího subjektu. Informovat by se mělo také o nákladech vzniklých kupujícímu při použití komunikačních prostředků v souvislosti s uzavřením smlouvy, byť je ponese samozřejmě kupující. Pro případ reklamací by obchodní podmínky měly obsahovat popis toho, jakým způsobem, v jakém rozsahu a za jakých podmínek lze zboží reklamovat, včetně řešení otázky kde lze reklamaci uplatnit, otázky provádění záručních oprav a nákladů na reklamaci, to vše opět v souladu se zákonem. Vyřízení reklamace samo o sobě nesmí být zpoplatněno, a to ani v případě zamítnutí reklamace. Spotřebitel má právo od uzavřené kupní smlouvy odstoupit i bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce ve 14 denní lhůtě od převzetí zboží. Při využití práva spotřebitele vrátit zboží v zákonné 14 denní lhůtě by měl být popsán také způsob, prostřednictvím kterého lze zboží vrátit. Tuto lhůtu není možno zkrátit ani nijak omezit. Často se z tohoto hlediska chybuje např. v kladení požadavku na vrácení zboží v neporušeném originálním obalu nebo ve vyloučení nebo omezení práva na odstoupení od smlouvy v případě osobního odběru zboží na prodejně.

 

Provozovatel e-shopu musí dbát také na dostatečnou ochranu osobních údajů zákazníků, tedy také na úpravu této otázky.  Je povinen, jako subjekt, který zpracovává osobní údaje zákazníků (pouze s výjimkou dle § 18 dále citovaného zákona), se registrovat u Úřadu pro ochranu osobních údajů v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů. Současně lze doporučit upravit dostatečně problematiku souhlasu zákazníka se zpracováním jeho osobních údajů a poučovací povinnost vůči zákazníkovi v tomto směru.

 

registrovat se jako správce osobních údajů …

Chtějí vydělávat, ale nečtou zákony. Proto e-shopisté dostávají pokuty

APEK Vzorové obchodní podmínky Asociace pro elektronickou komerci

 

Recenze

Martina RolnáMartina Rolná
10:23 19 Dec 22
Maximální spokojenost s panen JUDr. Petrem Hradilem. Vše nám bylo vysvětleno a na všechny dotazy jsme dostali odpověď. Jsme moc rádi, že jsme Vás našli a jestli budeme někdy potřebovat pomoct, určitě se obrátíme znovu na Vás. Vše vyřízeno opravdu rychle, a to i když během celého procesu došlo k několika změnám. Tak ochotný přístup, ze stany pana JUDr. Hradila, už je jen tak nevidí. Po zaslaní hotových smluv, také přesné info, co a jak vyřídit a kam podat. Moc děkujeme.
Miloslav MužíkMiloslav Mužík
17:31 17 Dec 22
Potřebovali jsme rozdělit pozemek, který byl v majetku více vlastníků. Zkoušeli jsme vyřídit na katastru vlastními silami ale několik pokusů nevyšlo. Když jsme se obrátili na AK Mgr. Zdeňka Rumplíka, vše proběhlo velmi jednoduše a především velmi rychle. Cena za poskytnuté služby byla velmi příznivá a rozhodně se tato investice vyplatila ve srovnání s cenou (a také ztrátu času a našich nervů ) při našich předchozích neúspěšných pokusech při jednání s katastrálním úřadem. Děkuji a určitě doporučuji spolupráci s touto advokátní kanceláří. Ing. Miloslav Mužík
Vaclav KusakVaclav Kusak
11:06 16 Dec 22
Výborná spolupráce ze strany AK při koupi nemovitosti. Profesionální a rychlé vyhotovení kupní smlouvy a smlouvy o složení peněžních prostředků do úschovy včetně vysvětlení a provedení celého procesu koupě nemovitosti. Velmi kladně hodnotím i cenu služby. Rozhodně doporučuji a v budoucnu využiji i nadále jejich služby.
Radek PoláchRadek Polách
10:37 16 Dec 22
Maximální spokojenost, rychlá komunikace, perfektní domluva a poradenství. Dokáží člověku ušetřit spoustu peněz, což se v dnešní době opravdu cení. Můžu jen doporučit :-)
Pavel SušerPavel Sušer
14:04 17 Nov 22
Velmi rychlé a perfektní zpracování podkladů za rozumnou cenu. Na katastru při přepisu proběhlo vše bez závad a celá záležitost je již vyřízena. Děkuji. Doporučuji.
Helena MoudráHelena Moudrá
20:05 25 May 22
S prací jsme byli maximálně spokojeni. Pracují rychle , profesionálně, rádi bychom za jejich profesionální přístup velice poděkovali. Cena za služby je příznivá. I když bylo z naší strany požadováno několik změn, vždy zachovali profesionální přístup a rychle reagovali na naše požadavky. Jménem obce Hlohovčice, pro kterou sepisovali kupní smlouvu srdečně děkuji. Vřele doporučuji tuto AK.
Radim MěřičkaRadim Měřička
08:32 20 Apr 22
V této AK jsem se dočkal velmi rychlého jednání a obsáhlých odpovědí na mé otázky. Přepis pozemku tak proběhl podle mých představ a bez potíží na KÚ. Navíc za velmi dobrou cenu. Takže doporučuji jako mnozí další.
Levák JakubLevák Jakub
08:30 18 Mar 22
Přepis nemovitostí proběhl přesně dle našich představ. Komunikace, cena i rychlost vyřešení je důvod, proč bych se opět obrátil právě na vás.Děkuji vámS pozdravem,Jakub Vašička

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
  Kontaktní formulář slouží k dotazům k právním službám online, které na webu nabízíme. Jedná-li se o uvedený typ dotazu, pak odpovídáme většinou do následujícího pracovního dne. Tyto dotazy jsou nezávazné a bezplatné. Nejsou zveřejňovány a podléhají mlčenlivosti. Odesláním formuláře berete na vědomí poučení.  ZAJÍMAJÍ VÁS BLIŽŠÍ PODMÍNKY ČI PŘESNÁ CENOVÁ NABÍDKA?
  NEZÁVAZNĚ NÁS KONTAKTUJTE
  tel. 608 979 055 | Online chat | sekretariat@advokat-zlinsko.cz

   

  PRÁVNÍ SLUŽBY ONLINE

   

  Darovací smlouva

  Kupní smlouva

  Kontrola smlouvy

  Převody nemovitostí

  Spoluvlastnictví

  Uznání dluhu

  Vymáhání pohledávek

  Exekuční návrh

  Platební rozkaz

  Upomínka - vzor

  Nájemní smlouva

  Právní služby - firmy

  Právní služby - reality

  Obchodní smlouvy

  Rozvod a SJM