Nový občanský zákoník: daň z nabytí a darovací daň
Nový občanský zákoník:
daň z nabytí (převodu) nemovitosti a darovací daň
DAŇ Z PŘEVODU NEMOVITOSTÍ – DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ
Daň z nabytí nemovitosti původně ve výši 4%, jejímž poplatníkem byl nabyvatel vlastnického práva k nemovité věci, tj. např. kupující pokud šlo o nabytí vlastnického práva prostřednitvím kupní smlouvy na nemovitost, byla zákonem č. 386/2020 Sb. ZRUŠENA. Tuto daň tak nově neplatí ani prodávající, ani kupující.
Prodávajícího by však u úplatného převodu nemovitostí měla vždy zajímat ještě i případně daň z příjmu, resp. podmínky osvobození od ní, zejména pokud jde o nemovitosti, které nejsou určeny k vlastnímu bydlení, u kterých je obecně tzv. časový test pro příjmy z prodeje nemovitostí deset let od nabytí nemovitosti.
DAROVACÍ DAŇ – DAŇ Z BEZÚPLATNÉHO PŘÍJMU (PLNĚNÍ) A OSVOBOZENÍ OD TÉTO DANĚ
Daň z bezúplatného příjmu (darovací daň) je shodná s daní z příjmu, tj. 15% u fyzických osob a 19% u právnických osob. Nejčastěji se řeší v souvislosti s darovací smlouvou na nemovitost.
Pokud jde o osvobození od daně z bezúplatného příjmu (dříve osvobození od darovací daně), pak platí toto osvobození tak, že jsou mj. osvobozeny bezúplatné příjmy:
- od příbuzného v linii přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci atp.) a
- v linii vedlejší, pokud jde o :
– sourozence
– strýce, tetu
– synovce, neteř
– manžela
– manžela dítěte (zeťové a snachy), dítěte manžela
– rodiče manžela nebo manžela rodičů
– a dále od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou (typicky druh a družka, pokud splňují tyto zákonné předpoklady)
Všimněte si mj. např., že zde chybí někteří rodinní příslušníci, u kterých smluvní strany často podceňují možnou vysokou daňovou povinnost, jako např. bratranci, sestřenice, švagři, švagrové apod. Pozor také na osvobození např. ve vztahu daru strýc a teta synovci či neteři, kdy se ze strany např. pokrevního strýce (bratr rodiče obdarovaného) se dar považuje za osvobozen, zatímco ze strany do rodiny „přivdané“ tety nikoliv, či naopak.
V případech osvobození od daně darovací není třeba znalecký posudek na ocenění hodnoty nemovitostí. K tomu doporučujeme mj. i následující odkaz.
U spolužijících osob je třeba zpozornět, neboť se požadují v praxi různé podmínky pro prokázání této skutečnosti a tohoto vztahu (čestné prohlášení, příp. svědci, anebo doklady ohledně plateb v rámci společné domácnosti atp.).
Vše zde uvedené se v praxi řeší především v souvislosti s darovací smlouvou na nemovitost.